Opera Rara ze smakiem -- najpyszniejszy artystyczny pomysł na karnawał 2018
2018-01-15 13:14:41

Gdy jemy w czyimś towarzystwie, posiłek niepostrzeżenie staje się rytuałem, który podlega wielu regułom, ustalającym choćby kolejność dań. W ramach cyklu Opera Rara ze smakiem o związkach sztuki, muzyki i kuchni porozmawiają m.in. Tessa Capponi Borawska, Marek Bieńczyk, Wojciech Nowicki, Bartek Kieżun, Łukasz Modelski i Paweł Bravo. Pierwsze spotkanie już 20 stycznia! Zachęcamy i zapraszamy: otwórzmy się wspólnie na nowe doznania.

 

Pierpaolo Polzonetti, twórca koncepcji gastromuzykologii, proponuje, by poszukać związków między muzyką i pożywieniem: porównać kompozycje do potraw, których składnikami są poszczególne dźwięki. Podczas Festiwalu Opera Rara 2017 będziemy szukać właśnie takich analogii między procesem zarówno komponowania i gotowania, jak i słuchania oraz degustacji. Idąc tropem Polzonettiego, zauważymy szybko, że to sięgająca po szereg form ekspresji opera jest najbardziej „wszystkożernym” gatunkiem scenicznym. Polzonetti pokazuje też, jak ważną funkcję jedzenie – i powstrzymywanie się od niego – pełni w samej operze. Sceny jedzenia definiują tu często relacje między bohaterami, a widzom pozwalają na odkodowanie osobowości i zachowań operowych postaci.

 

Podczas Festiwalu zaprosimy więc Państwa do stołu – okazji, by przy nim usiąść, będzie kilka. W trakcie festiwalu szefowie kuchni wybranych restauracji (Albertina, Biała Róża, Bistro 11, Corse, Musso Sukiennicza, Pod Nosem, Szara Gęś, Wierzynek i Włoska) podadzą dania inspirowane tematem wojny postu z karnawałem – w końcu wraz z programem festiwalu przemierzamy czas zabawy, zmierzając nieuchronnie ku Wielkiemu Postowi. Z kolei podczas czterech spotkań w Wierzynku, restauracji hotelu Pod Różą i L concept: Bar & Restaurant 13 zaproszeni goście eksplorować będą powiązania kulinariów i sztuk pięknych. Podczas każdego ze spotkań podana zostanie przekąska, której zadaniem będzie ponowne przeniesienie słuchaczy w świat opery.

 

„Spotkania w ramach cyklu »Opera Rara ze smakiem« będą okazją, by doświadczać muzyki operowej w sposób kompletny i całkowity. Doznania towarzyszące wieczornym koncertom zostaną bowiem wzbogacone dzięki zmysłowi smaku, który w odbieraniu sztuki wysokiej jest niesłusznie pomijany” – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. „Poszukiwanie związków pomiędzy kulinariami i sztukami pięknymi to nowa propozycja w programie festiwalu. Podczas tegorocznej edycji spotkamy się więc z festiwalową publicznością w nowej, wyjątkowej formie”. 

 

Po koncercie 20 stycznia, w programie którego znalazły się „Erwartung” op. 17 Arnolda Schoenberga i III Symfonia „Pieśń o nocy” Karola Szymanowskiego, Marek Bieńczyk i Wojciech Nowicki, krytyk winiarski i krytyk kulinarny, obaj znani z erudycyjnych i niebywale smacznych literacko utworów, będą szukać kulinarnych wątków w literaturze i zastanowią się, jak to jest o jedzeniu pisać i czytać. Usłyszymy zapewne niejedno o kulinarnych recenzjach, najlepszych kucharzach wśród pisarzy i najbardziej apetycznych fragmentach w literaturze (restauracja hotelu Pod Różą godz. 21.00).

 

W środę 31 stycznia po programie „Il gran teatro del mondo” zaprosimy Państwa do L concept: Bar & Restaurant 13, gdzie opowieść o miejscu kulinariów w kulturze snuć będą Tessa Capponi Borawska, Agnieszka Drotkiewicz i Bartek Kieżun. Wieczorny koncert otworzy „Sinfonia Grave et Gagliarda” Salamone Rossiego; kompozytor urodził się w Mantui, zatem szukanie związków pomiędzy talerzem i sztuką rozmówcy rozpoczną w słonecznych Włoszech (L concept: Bar & Restaurant 13, godz.21.00). 

 

Piątkowy wieczór 2 lutego minie pod znakiem rozmów o operze i szukaniu w niej kulinarnych tropów: od bażanta podanego na kolację Don Giovanniemu, przez posty i uczty w Traviacie, pite u Pucciniego whisky, aż po trucizny, którymi uśmiercali wrogów bohaterowie. W zabytkowych wnętrzach Wierzynka opowiedzą o nich Aga Kozak i Bogusław Deptuła (Wierzynek, 2 lutego, godz. 19.30).

 

Po ostatnim z festiwalowych koncertów, 13 lutego, spotkamy się ponownie w Wierzynku. 
O kulinarnej Anglii XVII wieku opowiedzą Łukasz Modelski i Paweł Bravo. Podczas swojej podróży w czasy Henry’ego Purcella sięgną po dziennik Samuela Pepysa, który w swoich zapiskach barwnie opisał także kulinarno-gastronomiczne życie Londynu (Wierzynek, 13 lutego, godz. 21.00).

 

Słuchając opowieści naszych gości będziemy jednocześnie próbować świetnego wina i przygotowanych specjalnie na tę okazję przez szefów kuchni przekąsek, które - niczym proustowska magdalenka - przeniosą nas w inne rejony świata. 

 

Bilety dostępne już od jutra (środa, 10 stycznia) na portalu evenea.


(info.org.)

 

 

Festiwal Opera Rara 2018

18 stycznia – 13 lutego

3 recitale wokalne z fortepianem

3 recitale z towarzystwem orkiestry 

2 koncerty z operami w wersjach koncertowych 

w sumie aż 14 wydarzeń

Zapraszamy! 

 

 

Organizatorami festiwalu są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Capella Cracoviensis.

Partner: Teatr im. Juliusza Słowackiego. 

Więcej na: www.operarara.pl


Więcej:
50-lecie kina Kijw.Centrum2017-10-20 08:30:32Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w urodzinach kina Kijów.Centrum! Program zapowiada się wybornie!
Bokun/Kościuszko plays Kościuszko: 12 października Filharmonia Krakowska 2017-10-10 09:25:21Jakub Kościuszko i Jan Jakub Bokun, – dwóch wspaniałych muzyków wystąpi w Filharmonii Krakowskiej w czwartek (12 października) o godz. 20:30. Koncert objęło patronatem UNESCO!
Sacrum Profanum 20172017-09-26 18:45:31Festiwal Sacrum Profanum rozpocznie się 26 września. Przez sześć dni muzyka współczesna opanuje Kraków. Ale Sacrum Profanum, dzięki transmisjom i książce „Wszystko jest ważne”, trafi także bezpośrednio do obiorców w całej Polsce.
Koryfeusz: zgłoś kandydatury!2017-09-04 19:50:02Do 10 września 2017 roku za pośrednictwem strony www.koryfeusz.org.pl można zgłaszać kandydatury do nagrody. Zgłoszenia mogą dokonywać osoby związane z polskim życiem muzycznym.
Startuje 13. Festiwal Muzyki Polskiej2017-07-07 07:27:38Kilar, Mykietyn, Szymanowski w znakomitych wykonaniach!13. edycja Festiwalu Muzyki Polskiej trwać będzie od 7 do 16 lipca 2017 roku, a koncerty odbywać się będą w najpiękniejszych i najciekawszych salach Krakowa.
Jubileuszowy Wawel o zmierzchu rozpoczęty!2017-07-01 19:16:38„Wawel o zmierzchu” to jedyny w Krakowie letni festiwal plenerowy: miejscem koncertów są rozświetlone dziedzińce Zamku Królewskiego na Wawelu: Arkadowy i Batorego. Muzyka ukazywana jest w dialogu tradycji i nowoczesności.
Muzyczne oblicza Jerozolimy2017-06-23 08:55:26Już w najbliższą niedzielę krakowski Kazimierz zabrzmi dźwiękami synagog, ulic, scen koncertowych i klubów Jerozolimy. A wszystko z okazji 27. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie.
Opowieści Hoffmanna na scenie Opery Krakowskiej2017-06-08 18:42:41Offenbach, autor ponad stu operetek, przez całe pracowite życie marzył o stworzeniu opery, która wyniesie go w rejony sztuki wysokiej.
Koncert oratoryjny w Filharmonii Krakowskiej2017-06-08 18:38:06W piątek wieczór Marc Tardue wystąpi w Filharmonii Krakowskej, a pod jego batutą zabrzmi Missa Solemnic Ludwiga van Beethovena.
ICE Classic: Diana Damrau już w najbliższą środę!2017-05-23 18:27:41Wieczór 24 maja w ICE Kraków upłynie przy dźwiękach największych dzieł operowych w gwiazdorskim wykonaniu. Zabrzmią najpiękniejsze arie i duety autorstwa kluczowych kompozytorów epoki - między innymi, Messeneta, Wagnera, Verdiego czy Belliniego - a na scenie pojawi się Diana Damrau