14. Festiwal Misteria Paschalia czas zainaugurować!
2017-04-10 09:41:45

Cztery światowe premiery, trzy polskie prawykonania, blisko dwustu sześćdziesięciu artystów z trzynastu krajów świata, dwanaście zespołów, trzydzieści cztery utwory, a to wszystko podczas jedenastu koncertów – już w najbliższy poniedziałek (10 kwietnia) w Krakowie rozpoczyna się 14. edycja Festiwalu Misteria Paschalia. Co czeka melomanów w tym roku? Wyjątkowy i spójny program skupiony wokół kręgu kulturowego i estetyki charakterystycznej dla wykonawstwa muzyki dawnej we Francji, dwa pasma programowe (Vanitas i Tenebrae), trzy premiery polskie i cztery światowe, a także prestiżowe partnerstwa. Festiwal potrwa do 17 kwietnia. Kto nie dotrze do Krakowa będzie mógł uczestniczyć w wydarzeniu za pośrednictwem transmisji w Programie Drugim Polskiego Radia, a także we francuskiej telewizji Mezzo, Radio France Musique i platformie Culturebox.fr. Swój udział w Festiwalu potwierdziło blisko dwudziestu dziennikarzy zagranicznych, wśród nich redaktorzy z „The Washington Post”, „Le Monde”, „Le Nouvelle Observateur”, „Gramophone” i „Opera Magazine”.

Podczas Wielkiego Tygodnia arcydzieła francuskiej i europejskiej muzyki dawnej przedstawią najsłynniejsze zespoły, dyrygenci i soliści z Francji oraz innych krajów Europy. Za program tegorocznej edycji odpowiada Vincent Dumestre – czołowy francuski dyrygent, założyciel i dyrektor artystyczny zespołu Le Poème Harmonique. Tegoroczna edycja to także początek prestiżowej współpracy z niezwykle cenioną przez melomanów na całym świecie telewizją Mezzo, oglądaną przez blisko 30 milionów widzów w 60 krajach świata. Francuska telewizja będzie transmitować koncert inauguracyjny, a dwa kolejne – zarejestruje. Pierwszy festiwalowy koncert podczas którego zabrzmią kompozycje Claudia Monteverdiego ze zbioru „Selva morale e spirituale” będzie można usłyszeć także na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia, a także w internecie na francuskiej platformie Culturebox.fr. W trakcie całego Festiwalu Radiowa Dwójka będzie transmitować łącznie aż pięć koncertów, a pozostałe zarejestruje. Na kanale Mezzo zobaczymy także – jeszcze w tym roku – retransmisje koncertów z Wielkiego Wtorku i Wielkiej Środy. Ponadto koncerty: „Il terremoto” oraz „Stabat Mater” zostaną wyemitowane na antenie publicznego Radia France Musique, jeszcze w maju tego roku. Współpraca z Radiem France Musique jest możliwa dzięki wymianie sygnału radiowego ze współorganizatorem Festiwalu – Programem 2 Polskiego Radia. 

Uwaga! Ze względu na transmisję koncertu inauguracyjnego (poniedziałek, 10 kwietnia) przez francuską telewizję Mezzo, wszystkich uczestników koncertu bardzo prosimy o przybycie najpóźniej o godzinie 19.40. 

Specjalnie na Festiwal eksperci z Centre de musique baroque de Versailles (CMBV) opracowali cztery programy koncertów, z czego aż trzy będą światowymi premierami, czwarty zaś zostanie po raz pierwszy wykonany w Polsce. Te rarytasy to cały cykl Tenebrae – trzy wieczory z Leçons de ténèbres, kolejno Sébastiena de Brossarda, Jeana Baptiste'a Gouffeta oraz Marca-Antoine'a Charpentiera i Michela Richarda de Lalande'a (11, 12 i 13 kwietnia), niezwykłą francuską muzyką liturgiczną pisaną na kolejne noce Wielkiego Tygodnia i kontemplujące Mękę oraz Zmartwychwstanie Chrystusa. Z mroku ciemnych jutrzni wydobędzie nas opracowany na zamówienie Festiwalu Misteria Paschalia czwarty z programów przygotowanych przez CMBV – pełen splendoru MAJESTE!, czyli wybór Wielkich Motetów de Lalande’a pisanych dla wersalskiej kaplicy królewskiej – koncert zwieńczy triumfalne, mieniące się wszelkimi barwami Te Deum, którego sława została niesłusznie stłumiona przez popularniejszą wersję Charpentiera. Aby przybliżyć ideę, muzykę i rytuał stojące za Leçons de ténèbres, Thomas Leconte, badacz i autor opracowań przywracających współczesności zapomniane dzieła baroku, opowie podczas wykładu, na który zapraszamy przed pierwszym koncertem z cyklu Tenebrae (wtorek, 11 kwietnia) o godz. 21:45 do Klasztoru Kanoników Laterańskich przy Bazylice Bożego Ciała. Wstęp darmowy.

Po raz pierwszy w historii Festiwalu Misteria Paschalia, przy obsłudze widowni będą pomagać podopieczni Stowarzyszenia na rzecz rozwoju osobowości dzieci Graal. Sześcioro podopiecznych stowarzyszenia – osób z zespołem Downa - będzie pracować podczas czterech festiwalowych koncertów odbywających się w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Już tradycyjnie, w ramach Festiwalu zaplanowano atrakcje dla wiernych melomanów: dla seniorów - bezpłatne próby otwarte, a dla młodzieży – warsztaty w ramach pasma Tenebrae. 

Na 14. edycję Festiwalu Misteria Paschalia zapraszamy do Krakowa w terminie od 10 do 17 kwietnia 2017 roku. Więcej o Festiwalu: www.misteriapaschalia.com Więcej:
Opera Rara festiwalowo2017-01-18 10:22:14Nowy rok, nowe możliwości. Przez prawie miesiąc będziemy delektować się wydarzeniami pod szyldem Opery Rary w nowej, festiwalowej odsłonie
Cracovia Danza w teatrze Variete2016-09-27 09:22:18Alla Polacca - spektakl będący hitem wyjazdowym Baletu Cracovia Danza zostanie pokazany w Krakowie, w teatrze Variete, 27 września o godz. 19.30. Będzie to podróż po legendarnej Polsce pełnej tańców, zwyczajów, opowieści i przapięknych kostiumów.
ICE Classic: Edita Gruberova w Krakowie2016-09-20 10:00:11Już w najbliższy wtorek stolicę Małopolski odwiedzi królowa belcanto, słowacka diva operowa Edita Gruberova! Specjalnie dla krakowskiej publiczności zaśpiewa także jedną z najsłynniejszych i najtrudniejszych arii włoskich „Casta Diva”.
Orkiestrownik - Nowoczesna aplikacja mobilna2016-09-15 08:03:51Na wczorajszej konferencji prasowej w Instytucie Muzyki i Tańca zaprezentowano stworzoną przez IMIT zupełnie niezwykłą, innowacyjną, mobilną aplikację edukacyjną noszącą nazwę ORKIESTROWNIK. Od dziś jest ona bezpłatnie dostępna do pobrania
Cracovia Danza w Variete!2016-09-08 08:00:07Już w poniedziałek, 19 września, o godz. 19.30, na scenie teatru Variete (Kraków, ul. Grzegórzecka 71), wystawiony zostanie "Taneczny świat Chopina", spektakl Baletu Cracovia Danza od wielu lat prezentowany z wielkimi sukcesami w Polsce i zagranicą.
XXIV Festiwal Muzyki Dawnej Pieśń Naszych Korzeni w Jarosławiu 20162016-08-19 17:19:40Program koncertowy zapowiada się wyśmienicie: Przede wszystkim dwa koncerty z Marcelem Pérèsem: poniedziałkowy, na którym wraz z Zespołem Śpiewaków Miasta Katowice – Camerata Silesia wykonana zostanie kompozycja Pérèsa Missa Ex Tempore, zaś wtorkowy koncert zatytułowany Voie des song
Cracovia Danza - Kraków tańczy2016-08-03 06:40:03Rysza 17. edycja Festiwalu Tańców Dworskich "Cracovia Danza". Przez sześć festiwalowych dni Kraków zamieni się w wielką salę balową. Będą spektakle, pokazy, spotkania, warsztaty, słowem wiele atrakcji i to w międzynarodowej obsadzie.
Muzyczny Wawel, o zmierzchu2016-07-15 09:38:20Mozart ze stukotem kopyt końskich? Chopin w towarzystwie śpiewających ptaków?. Festiwal „Wawel o zmierzchu” trwa. Wszystko o koncertach w miejscu, gdzie utwory brzmią bardziej wzruszająco, a dźwięki miasta stają się kontrapunktem do muzyki.
Festiwal Muzyki Polskiej nadchodzi2016-07-05 07:19:398 lipca rozpocznie się 12. Festiwal Muzyki Polskiej. Głównymi wydarzeniami tegorocznej edycji będą trzy koncerty z muzyką F. Chopina, J. M. K. Poniatowskiego i H. M. Góreckiego.
Małopolska Akademia Talentów 2016-06-27 21:31:33Już po raz drugi w malowniczej scenerii Beskidu Sądeckiego będzie odbywać się wyjątkowe wydarzenie w krajobrazie muzycznym województwa – Małopolska Akademia Talentów. Tegorocznej edycji towarzyszyć będzie festiwal, który odbędzie się...