www.PolskaMuza.eu

Redaktor naczelny: Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz

Redaguje zespół: 

Daniel Wierzejski (kierownik działów: Polecamy, Siedem odsłon, Teraz młodzi), Róża Różańska (kierownik działu wywiady i relacje),

Współpraca:

Magdalena Bączkowska, Katarzyna Cichoń,  Karolina Czura, Roman Czura, Paulina Deczewska, Karol Jaworz-Dutka, Agnieszka Lakner, Mateusz Marzec, Maria Napieraj, Tomasz Paździor, Róża Różańska, Łukasz Rypel, Urszula Sobol, Ewelina Śmigiel, Ewa Wilczyńska-Saj, Maryla Zając, Maria Zimny, Monika Ziółkowska.

Opieka informatyczna: Bartłomiej Wągrowski

 

Polska Muza. Nasza Muza. Nasza pasja. Nasze hobby. Bardzo istotna część naszego życia.

Kim jesteśmy? Grupą pasjonatów muzyki. Studentami, uczniami, absolwentami, rodzicami i zabieganymi pracownikami różnych instytucji. Miłośnikami klasyki, jazzu i rocka, muzyki dawnej i najnowszej; recitali, oper, musicali i wielkich koncertów na wolnym powietrzu. Co robimy? Dzielimy się kulturą, która staje się w dzisiejszych czasach towarem coraz bardziej luksusowym.

Jesteśmy otwarci dla wszystkich. Dla wierzących w piękno i moc muzyki, ale także dla dopiero poszukujących swojej drogi w świecie kultury, a nawet dla tych, którzy jeszcze wątpią w swoje możliwości. Działamy na zasadzie wolontariatu. Nie wymagamy od naszych dziennikarzy wcześniejszego doświadczenia na tym polu, ani muzycznego wykształcenia (choć specjalistów w tym zakresie wśród nas nie brakuje). Pomagamy wykształcić pióro organizując dla naszych członków warsztaty dziennikarskie. Ułatwiamy dostęp do wydarzeń kulturalnych oferując im darmowe wejściówki,  a także promocyjne egzemplarze płyt i książek. Umożliwiamy przeżycie niezapomnianych chwil, spotkania twarzą w twarz z artystami, nawiązanie trwałych kontaktów z osobistościami ze świata kultury. Młodym dziennikarzom dajemy cenne doświadczenie zawodowe poparte referencjami. Wszystkim zaś oferujemy współpracę w życzliwym i zgranym zespole. 

Nasz portal jest skierowany do melomanów, ale także do ludzi, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z muzyką klasyczną. Piszemy lekko, przystępnie i zajmująco. Wprowadzamy w świat tak zwanej „wyższej kultury muzycznej” i oswajamy z nią.  Uczymy otwartości opisując różne rodzaje muzyki i prezentując rozmaite punkty widzenia. Chcemy obalić mit o sztywnym podziale muzyki na popularną – dostępną dla wszystkich oraz klasyczną – trudną w odbiorze i elitarną. Pokazujemy jak czerpać rozrywkę z muzyki poważnej.

Granica pomiędzy dziennikarzami a czytelnikami Polskiej Muzy jest bardzo płynna – każdy z naszych czytelników może zostać naszym dziennikarzem. Zapraszamy – zostań wolontariuszem Polskiej Muzy i dołącz do grona ludzi którzy dzielą się kulturą. 

 

Karta z historii

9 listopada 2009 roku wraz z inauguracją 5. Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie ruszył portal www.PolskaMuza.eu, poświęcony muzyce klasycznej. Przez pierwszy tydzień portal relacjonował przede wszystkim wydarzenia festiwalowe, lecz później zajął się opisywaniem tego, co dzieje w muzyce w Polsce. I tak codziennie na naszej stronie pojawiają się nowe informacje, recenzje, zapowiedzi, wywiady, relacje i reportaże.

Portal, będący projektem Agnieszki Malatyńskiej-Stankiewicz, dziennikarki „Dziennika Polskiego” w Krakowie, został zorganizowany przez Stowarzyszenie Muzyki Polskiej, które do współpracy zaprosiło Instytut Muzykologii UJ oraz Akademię Muzyczną w Krakowie. Jego dziennikarzami są studenci obydwu uczelni a także młodzież studiująca kierunki muzyczne w innych miastach m.in. w Katowicach i Poznaniu. Tworzący portal młodzi adepci pióra pracują pod opieką krakowskiej dziennikarki.