COMÉDIE-FRANÇAISE w Multikinie: Mizantrop
2017-03-07 10:48:22

Comédie-Française (Komedia Francuska) bywa także nazywana czasem Domem Moliera, bo jej istnienie i tradycje sięgają czasów wielkiego dramatopisarza. Jest to również jeden z najbardziej prestiżowych teatrów na świecie. Najstarsza scena francuska powstała w 1680 roku na mocy dekretu króla Ludwika XIV, który połączył dawny zespół Moliera z zespołem Hôtel de Bourgogne. Od 1799 roku do dziś teatr ma siedzibę w Théâtre des Variétés-Amusantes, w przepięknej Salle Richelieu, będącym częścią kompleksu pałacowego Palais-Royal w samym centrum Paryża. Komedia Francuska była pierwszym w Europie teatrem narodowym, czyli grającym przedstawienia w języku narodowym, a nie w językach oryginału. Stała się pierwowzorem takiej działalności artystycznej dla innych krajów, w których także zaczęły powstawać sceny narodowe.

Niezwykła jest także historia i organizacja pracy tego teatru. Jego statut, obowiązujący aż do dzisiaj, został zatwierdzony w 1812 roku przez cesarza Napoleona. Comédie-Française działa jako spółka aktorów, którzy posiadają udział w zyskach, a także, poprzez swoich reprezentantów, wraz z dyrektorem zarządzają teatrem. Sami aktorzy Komedii Francuskiej dzielą się na trzy grupy. „Pensionaires” to artyści gościnni, którzy jednak są zatrudnieni na etat, ale nie mają prawa głosu w sprawach teatru. Druga grupa – „sociétaires” (stowarzyszeni) – to aktorzy, którzy są mianowani dożywotnio Komediantami Francuskimi, pracujący jednocześnie na etacie i wystawiający swoich reprezentantów do rady współadministrującej teatrem. Emeryci lub dawni „sociétaires” tworzą „sociétaires honoraires” (zespół honorowych), którzy czasem jeszcze występują gościnnie na scenie i mianują dyrektora. Wszyscy aktorzy są... ponumerowani. Mamy i my swój bardzo ważny polski akcent na tej prestiżowej scenie. Od 2013 roku jednym z „sociétaires honoraires” jest Andrzej Seweryn, który w Komedii Francuskiej występował od 1993 roku, a obecnie także reżyseruje. Polski aktor jest w tym zaszczytnym gronie trzecim w historii cudzoziemcem. Także Wojciech Pszoniak wielokrotnie występował na scenie Comédie-Française.

Narodowa scena Francji kultywuje tradycje teatru molierowskiego, skupionego na pięknej, doskonałej dykcji i wyrazistym geście. W tej szkole gry aktorskiej ważniejsze jest pokazywanie i przedstawianie treści i emocji, niż ich przeżywanie. Comédie-Française znana jest w związku z tym z niechęci do reżyserskiego i inscenizacyjnego eksperymentu w trosce o czystość, prostotę i piękno przekazu. W tym sezonie w ramach transmisji na żywo teatr zaplanował trzy tytuły.  W lutym paryski teatr transmitował jedną z najważniejszych sztuk francuskiej dramaturgii – „Mizantropa” Moliera w reżyserii Clémenta Hervieu-Légera, aktora i reżysera młodego pokolenia. To jedna z najlepszych sztuk ojca francuskiej komedii, wieloznaczna i niepoddajaca się jednej interpretacji. Spośród komedii Moliera wyróżnia ją szlachetność głównego bohatera Alcesta, którego trzeźwe spojrzenie obnaża śmieszności otoczenia. Na retransmisję zaprzaszamy w dniu 21 marca.


Spektakl zobaczymy w dniu 21 marca w następujących kinach sieci Multikino: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań Stary Browar, Szczecin, Warszawa Ursynów, Warszawa Targówek, Warszawa Złote Tarasy, Wrocław Arkady Wrocławskie, Zabrze.

Szczegółowa informacje:

https://multikino.pl/wydarzenia/comedie-francaise/comedie-francaise-mizantrop


Więcej:
Balet Bolszoj na żywo w kinach: Wieczór choreografii współczesnych2017-03-07 10:23:44Balet moskiewskiego Teatru Bolszoj nie chce być tylko pięknym muzeum klasycznego baletu, z jakim jest kojarzony i z którego zasłużenie słynie.
National Theatre Live: Ziemia niczyja, retransmisje w marcu i kwietniu2017-03-07 10:19:20Ian McKellen („Władca Pierścieni”, „X-men”, „Hobbit”) i Patrick Stewart („Star Trek”, „X-men”) tym razem w klasycznej już komedii Harolda Pintera („Kochanica Francuza”), laureata literackiej Nagrody Nobla, przedstawiciela teatru absurdu.
Wystawa na ekranie: OSOBLIWY ŚWIAT HIERONYMUSA BOSCHA2017-03-07 10:14:2113 marca Multikino zaprasza na prezentację dorobku Hyeronimusa Boscha.
The Metropolitan Opera Live: Idomeneusz, król Krety2017-03-07 10:10:01Fascynująca inscenizacja opery Mozarta na żywo w kinach.
National Theatre Live: Kaci2017-03-07 09:52:25Retransmisja olśniewającej czarnym humorem komedii z East Endu.
Wystawa na ekranie: Ja, Claude Monet2017-03-07 09:45:54„Ja, Claude Monet” ukazuje nowe spojrzenie na człowieka, który nie tylko namalował obraz, który dał początek impresjonizmowi w malarstwie.
The Metropolitan Opera Live: La Traviata już 11 marca na żywo w kinach2017-03-07 09:41:00Jedna z najpopularniejszych opera świata w bajkowej inscenizacji Willy’ego Deckera na żywo z Nowego Jorku.
Premiera filmu „Maria Skłodowska-Curie” w Krakowie!2017-02-22 07:30:15Już 22 lutego (środa) o godz. 20.00 w kinie Kijów.Centrum odbędzie się uroczysta krakowska premiera filmu. Na czerwonym dywanie zobaczymy twórców obrazu, a wśród gwiazd m.in. odtwórczyni głównej roli Karolina Gruszka i Iza Kuna.
Metropolitan Opera w kinach: Rusałka Dworzaka2017-02-08 13:10:4625 lutego roku w wybranych kinach sieci Multikino, po raz pierwszy zagości „Rusałka” w reżyserii Mary Zimmerman z The Metropolitan Opera!
National Theatre w Multikinie: szekspirowskie Jak wam się podoba2017-02-08 13:07:26Multikino i British Council, w ramach cyklu „National Theatre Live w Multikinie”, zapraszają na retransmisję sztuki Williama Szekspira „Jak wam się podoba”. Spektakl z National Theatre w reżyserii Polly Findlay z Rosalie Craig w roli Rozalindy będzie można zobaczyć ponownie 23 lutego