Kraków - Pępek świata - nowa, arcykrakowska płyta Perfugium
2018-05-11 23:05:34

PerfugiumKraków -  XVI wieczna stolica potężnego królestwa, miasto wielokulturowe, które przyciągało ludzi z różnych stron Europy, stało się tematem i bohaterem muzycznej opowieści – o miejscu i o ludziach, którzy w nim mieszkali.  W ten lekko zapomniany świat dawnej chwały zabiera nas Zespół Muzyki Dawnej PERFUGIUM, który wydaje płytę w modelu crowdfundingowym, licząc na zaangażowanie Krakusów rdzennych i napływowych. Wydanie płyty można wesprzeć na: krakowpepekswiata.pl

Repertuar jest obrazem Złotego Wieku Krakowa, jego bogactwa i wielokulturowości, i pokazuje podwawelski gród jako miejsce, w którym przenikały się rozmaite kanony piękna, sposoby uprawiania muzyki.

A teraz zamknijmy oczy i wyobraźmy sobie, że w jednej z kamienic leżących przy krakowskim Rynku - może u słynnego Wierzynka? pod koniec XVI wieku, przy wielkim dębowym stole zasiadła grupa ludzi różnych nacji, żeby wspólnie biesiadować - mówi Mateusz Kowalski, kierownik artystyczny zespołu

Na płycie znalazły się utwory głównie świeckie o różnorakiej tematyce autorstwa kompozytorów pochodzących z całej Europy. Usłyszymy opowieści o sławie i bohaterach, o bogactwie, przemijaniu i miłości, tańce i psalmy. A obok śpiewów wielogłosowych znalazły się również kompozycje instrumentalne – wykonywane na instrumentach z epoki, na violi da gamba i klawesynie. Jest to płyta z jednej strony bardzo krakowska, a z drugiej - niezwykle uniwersalna.

Projekt Kraków - Pępek świata jest zwieńczeniem 20-lecia działalności zespołu. PERFUGIUM etap nagrywania ma już za sobą, natomiast aby projekt mógł ujrzeć światło dzienne i dotarł do szerokiej publiczności, muzycy uruchomili zbiórkę pieniężną na pokrycie kosztów wydania i promocji.

Chcemy, by to wspomnienie o Złotym Wieku stało się dostępne nie tylko nam. Stąd prosimy – pozwól nam wskrzesić dawną chwałę Krakowa, Złoty Wiek zamknięty w pieśni, która towarzyszy życiu – chwilom radosnym, ale też trudnym - apeluje Mateusz Kowalski.

Zatem wzorem XVI-wiecznych krakowian, każdy może posłuchać wybranych utworów, wesprzeć to niezwykłe przedsięwzięcie i zostać mecenasem kultury: www.krakowpepekswiata.pl

W tych działaniach zespół wspiera Fundacja inCanto: Angażując się w projekt „Kraków - Pępek świata” mam poczucie, że właśnie przybliżamy się realizacji sedna naszej misji, jaką sformułowaliśmy zakładając fundację. Chcemy wspierać ambitne projekty, wartościowych ludzi, a przede wszystkim piękną muzykę. dodaje Łukasz Serwiński, prezes Fundacji.Kontakt dla mediów:


Łukasz Serwiński
prezes Fundacji inCanto
l.serwinski@fundacjaincanto.pl
790 553 812


 


Więcej:
Ujawniamy tytuły albumów nominowanych do Nagrody GaMa!2018-01-27 12:48:287 marca po raz pierwszy zostanie wręczona Nagroda GaMa, przyznawana najlepszej polskiej płycie roku. Dziś poznajemy 20 tytułów nominowanych przez dziennikarzy związanych z „Gazetą Magnetofonową”.
Kazimir – nasz ślad2017-07-07 07:46:10Cracovia Danza i Adam McKinney wystąpią razem 11 lipca w Teatrze Nowym w przedstawieniu Kazimir – nasz ślad, opowiadającym o żydowskiej tożsamości.
Niżyński, geniusz tańca2016-04-20 17:27:53Wacław Niżyński, geniusz tańca będzie tematem kwietniowego spotkania CZAS NA TANIEC!, przypadającego tuż przed Międzynarodowym Dniem Tańca. Gośćmi wieczoru będą twórcy spektaklu "Niżyński, zapiski z otchłani".
W poszukiwaniu Chopina2016-02-24 22:04:36Brytyjczyk mający polskie korzenie, cztery lata spędził w podróży, dążąc do prawdy o życiu Chopina, do zgłębienia jego fenomenu oraz poszukując odpowiedzi m.in. na pytanie: kim był człowiek, którego przerażały publiczne występy.
Balet mój widzę ogromny2016-01-23 20:27:23Spotkanie z Emilem Wesołowskim pt. Balet mój widzę ogromny 25 stycznia 2016 r. godz. 19.00, Klub Aktora „Loża”, Rynek Główny 41, Kraków. W ramach cyklu Baletu Cracovia Danza CZAS NA TANIEC!
Legenda Mazowsza w Cracovia Danza2015-11-23 10:12:26Kolejne spotkanie z cyklu baletu Cracovia Danza: CZAS NA TANIEC! Tym razem gośćmi będą Witold Zapał i Małgorzatą Włoczkowska. Spotkanie. które otrzymało tytuł "Legenda Mazowsza" odbędzie się 23 listopada o godz. 19.00, Klub Aktora „Loża”, Rynek Główny 41, Kraków.
Muzycy Electric Light Orchestra zagrają w Polsce!2015-11-04 15:27:56 Od czterdziestu lat brytyjscy rockmani zachwycają fanów na całym świecie łącząc muzykę symfoniczną z obcymi dla niej dźwiękami syntezatorów. Za ich sprawą poznaliśmy piękno odgłosów natury splecionych z melodyjnymi tematami.
Science Tunnel Maxa Plancka – naukowa wizja przyszłości2015-10-09 08:22:29Ekspozycja składa się z ośmiu modułów tematycznych dotyczących m.in. sekretów pozyskiwania energii, tajemnic wszechświata, nieznanych wcześniej właściwości danych, medycyny jutra czy kompleksowych reakcji społeczeństwa. Mnogość informacji i niebywale szeroki zakres tematów sprawią
Poławiacze (pozytywnych) wibracji: Miuosh, Jimek & NOSPR 2015-09-28 08:12:57Z okazji obchodów jubileuszu 150-lecia miasta Katowice w nowej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia zrealizowano niezwykły projekt z udziałem śląskiego rapera, Miłosza Boryckiego (MIUOSH), kompozytora Radzimira Dębskiego (JIMEK) oraz NOSPR-u.
Muzyka na rzecz zwierząt2015-09-10 08:22:43Program koncertu jest niezwykle bogaty i atrakcyjny. W czasie koncertu będzie można także usłyszeć skrzypce Stradivariusa, na który zagra prof. Tomasz Tomaszewski – koncertmistrz Deutsche Oper Berlin.