„Prayer” — muzyczna modlitwa w żeńskiej odsłonie
2014-01-28 07:53:08

PrayerPaweł Łukaszewski, odbierając w 2013 roku kolejnego Fryderyka (tym razem dla Artysty Roku w kategorii muzyki poważnej), powiedział, że od lat robi swoje komponuje i wydaje muzykę sakralną i traktuje to jako swoją misję i sposób na życie. W innym z wywiadów podkreślał, że czuje się powołany do tego, by pokazywać, jak można się modlić za pomocą muzyki. Dowód na potwierdzenie tych słów stanowi album Prayer, jaki ukazał się pod koniec grudnia 2013 roku nakładem wytwórni fonograficznej DUX (0779) i Musica Sacra Edition (043).

Jest to propozycja z wielu powodów oryginalna. Po pierwsze, zaproponowany repertuar w całości przeznaczony jest dla chóru żeńskiego występującego w odmiennych konfiguracjach zarówno w układzie wielogłosowym (do ośmiu głosów), jak i unisono; a cappella i z towarzyszeniem fortepianu, organów, czy… kul chińskich. Na płycie słyszymy żeńską grupę Chóru Musica Sacra Katedry Warszawsko-Praskiej, założonego i prowadzonego przez Łukaszewskiego. Kameralny skład 18 kobiet (sekcję altów wspomaga Jan Krutul), niekiedy (w utworach Panufnika i Messiaen’a) redukowany do 7 solistek, prezentuje kulturę wokalną na najwyższym poziomie. Zespół wyróżnia sprawność techniczna, spójność brzmienia i ogromna muzykalność. Niemała w tym zasługa żony kompozytora, Joanny Łukaszewskiej, która sprawuje opiekę wokalną nad chórem, a w przecudnej urody utworze Ēriksa Ešenvaldsa O salutaris Hostia zachwyca (wraz ze swoją siostrą Anną Krawczykiewicz) solowym popisem.

Warto podkreślić, że większość spośród 19 zarejestrowanych na płycie utworów została opracowana specjalnie dla Chóru Musica Sacra. Obok dzieł uznanych mistrzów chóralistyki (jak m.in. Górecki, Borkowski czy Tavener) pojawiają się mniej znane, a wartościowe utwory twórców reprezentujących różne pokolenia ostatniego stulecia, a także kompozycje przedstawicieli młodej generacji (Farcinkiewicz, Urbaniak, Pew). Swoista ciągłość pokoleniowa, ukazująca relację mistrz-uczeń, szczególnie wyraźnie jawi się przy zestawieniu utworów Mariana Borkowskiego, jego wybitnego ucznia Pawła Łukaszewskiego i wychowanka Łukaszewskiego (pełniącego także rolę akompaniatora i asystenta dyrygenta chóru) Łukasza Farcinkiewicza.

Paweł Łukaszewski zaskakuje nie tylko we własnej kompozycji Prayer to the Guardian Angel (stanowiącej fragment Symphony of Angels), o wyjątkowym klimacie brzmieniowym (osiągniętym przez medytacyjne, repetycyjne motywy fortepianu i chóru, na tle których odzywają się kule chińskie), ale także jako aranżer utworów Martina i Lutosławskiego (premierowe nagranie miniatury Lord Tennyson). Ciekawym i, jak się okazało, udanym eksperymentem było dosłowne przeniesienie na żeńską obsadę przeznaczonych na chór mieszany utworów Góreckiego oraz zaprezentowanie motetu Messiaen’a O sacrum convivium w nowej odsłonie (soprany unisono  z towarzyszeniem organowym).

Uderzający jest również teologiczny wydźwięk albumu, bowiem za tytułem (Prayer to przecież dosłownie modlitwa) kryje się przesłanie sięgające fundamentów modlitewnych praktyk. Składa się na nie wyeksponowanie modlitw „pacierza” (4 różne opracowania Ojcze nasz, powracający wątek maryjny z Ave Maria na czele, modlitwa do Anioła Stróża), nawiązania liturgiczne (poprzez części mszalne i motety o Najświętszym Sakramencie), a wreszcie błagalne wołania grzesznika czy intymne, poetyckie dialogi z Bogiem.

Niebanalne rozwiązania harmoniczne, piękne melodie, emocjonalne kształtowanie fraz, poruszające teksty wszystko to odnajdujemy na krążku Prayer. Jednocześnie są to elementy, które dotykają głębokich pokładów ludzkiej wrażliwości, przenosząc słuchacza w inny wymiar, bliżej nieba.

Emilia Dudkiewicz

 

 

Prayer, DUX 0779, Musica Sacra Edition 043

Chilcott, Farcinkiewicz, Borkowski, Martin, Górecki, Urbaniak, Ešenvalds, Panufnik, Moryto, Pew, Lutosławski, Whitacre, Messiaen, Padlewski, Tavener, Łukaszewski, Mažulis

Chór Katedry Warszawsko-Praskiej „Musica Sacra”, dyr. Paweł Łukaszewski (Jan Krutul nr 13,17), Łukasz Farcinkiewicz fortepian, organy, Anna Krawczykiewicz sopran, Joanna Łukaszewska sopran

Czas trwania: 76:12

 

Ēriks Ešenvalds O salutaris Hostia
www.youtube.com/watch?v=E_luLkEPFMk&feature=youtu.be 

Paweł Łukaszewski Prayer to the Guardian Angel
www.youtube.com/watch?v=iVz4LfR-Sl4&feature=share


Więcej:
Kraków - Pępek świata - nowa, arcykrakowska płyta Perfugium2018-05-11 23:05:34Kraków - XVI wieczna stolica potężnego królestwa, miasto wielokulturowe, które przyciągało ludzi z różnych stron Europy, stało się tematem i bohaterem muzycznej opowieści – o miejscu i o ludziach, którzy w nim mieszkali.
Ujawniamy tytuły albumów nominowanych do Nagrody GaMa!2018-01-27 12:48:287 marca po raz pierwszy zostanie wręczona Nagroda GaMa, przyznawana najlepszej polskiej płycie roku. Dziś poznajemy 20 tytułów nominowanych przez dziennikarzy związanych z „Gazetą Magnetofonową”.
Kazimir – nasz ślad2017-07-07 07:46:10Cracovia Danza i Adam McKinney wystąpią razem 11 lipca w Teatrze Nowym w przedstawieniu Kazimir – nasz ślad, opowiadającym o żydowskiej tożsamości.
Niżyński, geniusz tańca2016-04-20 17:27:53Wacław Niżyński, geniusz tańca będzie tematem kwietniowego spotkania CZAS NA TANIEC!, przypadającego tuż przed Międzynarodowym Dniem Tańca. Gośćmi wieczoru będą twórcy spektaklu "Niżyński, zapiski z otchłani".
W poszukiwaniu Chopina2016-02-24 22:04:36Brytyjczyk mający polskie korzenie, cztery lata spędził w podróży, dążąc do prawdy o życiu Chopina, do zgłębienia jego fenomenu oraz poszukując odpowiedzi m.in. na pytanie: kim był człowiek, którego przerażały publiczne występy.
Balet mój widzę ogromny2016-01-23 20:27:23Spotkanie z Emilem Wesołowskim pt. Balet mój widzę ogromny 25 stycznia 2016 r. godz. 19.00, Klub Aktora „Loża”, Rynek Główny 41, Kraków. W ramach cyklu Baletu Cracovia Danza CZAS NA TANIEC!
Legenda Mazowsza w Cracovia Danza2015-11-23 10:12:26Kolejne spotkanie z cyklu baletu Cracovia Danza: CZAS NA TANIEC! Tym razem gośćmi będą Witold Zapał i Małgorzatą Włoczkowska. Spotkanie. które otrzymało tytuł "Legenda Mazowsza" odbędzie się 23 listopada o godz. 19.00, Klub Aktora „Loża”, Rynek Główny 41, Kraków.
Muzycy Electric Light Orchestra zagrają w Polsce!2015-11-04 15:27:56 Od czterdziestu lat brytyjscy rockmani zachwycają fanów na całym świecie łącząc muzykę symfoniczną z obcymi dla niej dźwiękami syntezatorów. Za ich sprawą poznaliśmy piękno odgłosów natury splecionych z melodyjnymi tematami.
Science Tunnel Maxa Plancka – naukowa wizja przyszłości2015-10-09 08:22:29Ekspozycja składa się z ośmiu modułów tematycznych dotyczących m.in. sekretów pozyskiwania energii, tajemnic wszechświata, nieznanych wcześniej właściwości danych, medycyny jutra czy kompleksowych reakcji społeczeństwa. Mnogość informacji i niebywale szeroki zakres tematów sprawią
Poławiacze (pozytywnych) wibracji: Miuosh, Jimek & NOSPR 2015-09-28 08:12:57Z okazji obchodów jubileuszu 150-lecia miasta Katowice w nowej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia zrealizowano niezwykły projekt z udziałem śląskiego rapera, Miłosza Boryckiego (MIUOSH), kompozytora Radzimira Dębskiego (JIMEK) oraz NOSPR-u.