Piotr Orzechowski
Pianista o chuligańskim zacięciu!

Piotr Orzechowski czyli Pianohooligan!

Od najmłodszych lat wszędzie gdzie się pojawi silnie akcentuje swoją indywidualność i artystyczną niezależność. I jest w tym bardzo sugestywny. Kwintesencja jego osobowości kryje się pod artystycznym pseudonimem Pianohooligan!

 

Jego życiorys brzmi z pozoru podobnie do artystycznych dossier wielu sławnych muzyków: wygrane konkursy, współpraca z innymi muzykami, koncerty na całym świecie…  Za każdym razem dochodzi jednak do głosu pierwiastek jego wielkiej indywidualności.

 

Już jako ośmio-, a potem dziewięciolatek Piotr Orzechowski wygrał Ogólnopolski Festiwal Młodych Instrumentalistów i Multiinstrumentalistów w Krakowie. Na każdym z tych konkursów wystąpił z własnymi kompozycjami!!! Był wtedy uczniem klasy fortepianu Moniki Bylicy w  Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I st. im. Ignacego Jana Paderewskiego w Krakowie. Od tego czasu konsekwentnie dąży do celu poszerzając swoją wiedzę i zdobywając umiejętności najpierw w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Krakowie, w klasie fortepianu Olgi Łazarskiej i kompozycji Kazimierza Pyzika, a od 2010 roku w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu jazzowego Piotra Wyleżoła i Joachima Mencla.

 

Będąc uczniem Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina założył zespół Piotr Orzechowski Quintet, który później zredukowany do kwartetu najpierw pod nazwą Piotr Orzechowski Quartet, a następnie Venosa Quartet zdobywał laury na licznych konkursach. Sam Piotr Orzechowski był wielokrotnie nagradzany jako najlepszy instrumentalista. Miniony rok przyniósł mu jak dotąd największy sukces: była to główna nagroda na uznawanym za najbardziej prestiżowy konkurs jazzowy na świecie - Montreux Jazz Piano Competition. Piotr Orzechowski został pierwszym polskim pianistą nagrodzonym podczas tej najsłynniejszej imprezy jazzowej.

 

Po konkursie pianista mówił Tomaszowi Handzlikowi z Gazety Wyborczej: „Ciągle nie mogę w to uwierzyć. Poziom był bardzo wysoki, a mnie w drugim etapie tak zjadał stres, że zagrałem na pół gwizdka. Nie byłem pewien, czy w tej sytuacji komisja w ogóle zauważy moją oryginalność.” Jury nie tylko nagrodziło indywidualny styl gry polskiego pianisty, ale także jego wielki talent. Podczas turnieju miał on zaledwie 20 lat i był najmłodszym spośród 42 uczestników zakwalifikowanych do konkursu, w którym brać udział mogą pianiści do 30. roku życia.

 

Mówi się, że ludzie urodzeni w Sylwestra mają szczęście. Samo szczęście jednak nie wystarczy. Ile wysiłku należy włożyć, aby osiągnąć sukces wie doskonale cała muzyczna rodzina Piotra Orzechowskiego. Jego dziadkowie śpiewali w krakowskiej i warszawskiej operetce, tata grał na wiolonczeli w teatrze Ewy Demarczyk, mama – Renata Żełobowska-Orzechowska - jest cenioną pianistką, wychowanką prof. Ludwika Stefańskiego. Obecnie pracuje jako adiunkt w Akademii Muzycznej w Krakowie, prowadzi też cykl koncertów dla dzieci w Filharmonii Krakowskiej. Siostra Piotra - Barbara Orzechowska-Klaś (również pianistka) związana jest z Krakowskim Biurem Festiwalowym, gdzie odpowiada m.in. za program gwiazdorskich festiwali Sacrum Profanum i Misteria Paschalia. To ona wspierała brata podczas konkursowych zmagań w Szwajcarii i była pierwszym świadkiem jego wielkiego sukcesu.

 

Na to Grand Prix Piotr pracował od pierwszych lekcji u pianisty Adama Niedzielina w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, do której uczęszczał w latach 1998-2006. Potem kontynuował naukę u Piotra Wyleżoła. Jest obecnie jego studentem w Akademii Muzycznej w Krakowie. Piotr, oprócz nagrody w Montreux, otrzymał wiele innych wyróżnień na konkursach: "Swing" (2005) - I Nagroda i wyróżnienie indywidualne dla najlepszego instrumentalisty, "Latin Jazz" (2006) - I Nagroda, "Krokus Jazz" (2007) - I Nagroda Indywidualna, "Novum Jazz" (2008) - Nagroda Publiczności, "Jazz nad Odrą" (2008) - III Nagroda, "Jazz Juniors" (2008) - Nagroda Indywidualna (tytuł najlepszego instrumentalisty). Ostatnio wraz z kwartetem High Definition wygrał 2 znane europejskie konkursy – „Krokus Jazz” w Jeleniej Górze i „Jazz Heoilaart” w Belgii.

 

Współpracował z takimi muzykami, jak: Adrian Utley z Portishead, Adam Bałdych, Sławek Jaskułke, Janusz Muniak, Paweł Kaczmarczyk czy Alek Korecki.

 

Fortepian nie jest jedyną pasją Piotra. Artysta zajmuje się także kompozycją i również w tej dziedzinie odnosi już sukcesy. Na małopolskim konkursie „To, co ulepsza” odbywającym się w ramach Festiwalu Filmów Andrzeja Wajdy za swój film, do którego także napisał muzykę, otrzymał I nagrodę.

 

 

Marta Polańska

 

Fot. www.piotrorzechowski.pl


Więcej:
Mateusz RyczekKomponowanie to dla mnie tworzenie światów idealnych
Karol NepelskiWszechstronny kompozytor
AMADRUMS TRIOczarują muzyką
Ewa Fabiańska-Jelińskakompozytorką-rezydentką znakomitego zespołu Baltic Neopolis Orchestra
Aleksandra KulsJestem w życiu optymistką
Jacek Gutrylider i założyciel zespołu Gut-muzyk
Dariusz Rączkawokalista zespołu Fantasmagoria
Roch ModrzejewskiMalarz, który zamiast farby, używa dźwięku gitary
Orkiestra Kameralna l’Autunnoczyli wszystkie muzyczne barwy jesieni
Muzyczny Teatr Futrynaczyli drzwi do muzyki