Victoires de la Musique Classique rozdane!
2016-03-03 18:53:15

Victoires de la Musique Classique to francuski odpowiednik nagrody Grammy w muzyce poważnej. W tegorocznej edycji najwięcej nominacji i nagród powędrowało w ręce artystów Warner Classics i Erato. Wielu z nich wystąpiło także 24 lutego na żywo podczas olśniewającej ceremonii transmitowanej dla milionów odbiorców przez radio i telewizję France 3 i France Classique.

Pianista Bertrand Chamayou otrzymał zasłużony tytuł Solowy Instrumentalista Roku.

„Jestem bardzo wzruszony, przyjmując tę nagrodę w moim rodzinnym mieście” – powiedział Chamayou – „Chciałbym podziękować wszystkim mieszkańcom Tuluzy, którzy wspierali mnie od początku. Właśnie ukazał się mój nowy album z utworami Ravela, który nagrałem właśnie tu – w Tuluzie”. Artysta podczas ceremonii wykonał na żywo wzruszający Koncert Fortepianowy Liszta z dyrygentem Tuganem Sokhiev’em i Orchestre National du Capitole de Toulouse. Występ dedykowany był zmarłemu niedawno słynnemu francuskiemu kompozytorowi i dyrygentowi Pierre’owi Bulezowi.

Bertrand Chamayou jest już trzykrotnym laureatem Victoires de la Musique Classique. Triumfował wcześniej jako „Reveletion of the Year” (2006) oraz „Recording of the Year” (2012).

Kolejny album Erato z muzyką Ravela: Daphnis et Chloé & La Valse, został okrzyknięty Nagraniem Roku. To triumf orkiestry i chóru Opera National de Paris i ich dyrygenta Philippe Jordana. Projekt nagrania narodził się z występów baletu „Daphnis et Chloe” w paryskiej Opera Bastille wiosną 2014 roku. Philippe Jordan (dyrektor muzyczny Opery Paryskiej) dyrygował wówczas baletem po raz pierwszy, a choreograf Beniamin Millepied – znany szerokiej publiczności ze swej pracy w oskarowym filmie Black Swan (Czarny Łabędź), w której tytułową rolę grała jego żona Natalie Portman – podjął się wówczas pierwszego, poważnego projektu dla Opery przed objęciem nowej roli Dyrektora Tańca jesienią 2014 roku.

Nominowany w tej kategorii był także album Mozart and the Webber Sisters Sabine Devieilhe i Pigmalion Orkiestra pod batutą Raphaëla Pichona.

Siedemnastoletnia wirtuozka trąbki Lucienne Renaudin Wary została okrzyknięta Solo Instrumental Revelation roku. Przyjmując nagrodę dla najjaśniejszych, wschodzących francuskich gwiazd ogłosiła nadejście debiutanckiego albumu, który jest obecnie w fazie planowania z Warner Classics „wytwórni, która z szacunkiem odnosi się do trębaczy teraz i w przeszłości, a szczególnie do Maurice’a Andre i Alison Balsom" – powiedziała Wary. „Jestem bardzo szczęśliwa, że będę miała okazję nagrać album oparty o wokalny repertuar operowy i pieśniowy. Planuję też zbadać związki pomiędzy trąbką klasyczną a jazzem” – dodała. Częścią ceremonii było wykonanie przez Lucienne Koncertu na Trąbkę Es-dur  Haydn’a.

W kategorii dla obiecujących młodych artystów, wszyscy trzej nominowani byli związani Warner Classics i Erato. Skrzypaczka Camille Berthollet, zwyciężczyni konkursu Prodigies, której debiutancki album o tym samym tytule osiągnął we Francji status Złotej Płyty zaledwie kilka tygodni po jego wydaniu, zagrała na żywo poruszający koncert z motywem  z Listy Schindlera. Natomiast altowiolista Adrian Boisseau, w ubiegłym roku dołączył do zwycięskiego Ebene Quartet i w kwietniu wydał z zespołem pierwszy album.

Warto zauważyć, że wiek muzyków walczących w tym roku o nagrody Victoires de la Musique Classique wahał się od 17 do 92  lat. Wśród nominowanych znalazł się także weteran pianistą i twórcą Beaux Arts Trio Menahemem Presslerem, który otrzymał Victoire d'Honneur za całokształt działalności artystycznej,  jako hołd dla trwającej ponad 70 lat wspaniałej kariery. Jak zawsze niezwykle energiczny i precyzyjny Pressler przyjął wyróżnienie grając na żywo Mazurka Chopina Op.17 No.4.  Obchody jego 90-tych urodzin w Paryżu w 2014 roku zaprezentowano w albumie z Ebene Quartet.

Rok  2016 rozpoczął  się bardzo pomyślnie debiutem (znacznie spóźnionym) tej żyjącej legendy z Filharmonią Berlińską na corocznym Koncercie Noworocznym, dostępnym teraz na DVD wydanym przez wytwórnię EuroArts.

Warner Classics & Erato gratuluje wszystkim laureatom i nominowanym w tym roku w największym klasycznym muzycznym wydarzeniu we Francji – Victoires de la Musique Classique.

Pełną listę zwycięzców i nominowanych, a także nagranie video z ceremonii i koncertu można obejrzeć tutaj: www.lesvictoires.com

(inf. org.)


Więcej:
Konkurs Seiferta po raz drugi!2016-02-21 21:24:46Pomysł Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta zrodził się z potrzeby podkreślenia znaczenia jazzowych skrzypiec. Przede wszystkim jednak powstał po to, by upamiętnić jednego z największych skrzypków jazzowych naszych czasów, wspaniałego polskiego jazzmana
Znamy wyniki II Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. K. Szymanowskiego2015-12-19 22:27:26Daniele Gasparini z Włoch zwyciężył w II Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jego kompozycja nosi tytuł „Snowise, snowhere, snoway. Snowsence”.
Jerzy Katlewicz nie żyje2015-11-16 18:38:37Zmarł Jerzy Katlewicz dyrektor Filharmonii Krakowskiej w latach 1968-1980. Informację o śmierci dyrygenta podała dziś Filharmonia Krakowska.
Koryfeusze Muzyki Polskiej rozdane!2015-11-12 18:41:0311 listopada 2015 roku podczas uroczystej Gali w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie ogłoszono laureatów nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2015. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy!
Jest zwycięzca Konkursu Chopinowskiego!2015-10-21 06:19:47Seong-Jin Cho, dwudziestojednoletni pianista z Seulu (Korea Południowa) podbił serca jury wykonaniem koncertu e-moll opus 11. na fortepianie Steinway&Sons.
Wizyta Księżnej Takamado w Muzeum Fryderyka Chopina2015-10-12 06:39:36W ramach trwającej od 11 do 14 października tego roku wizyty w Polsce, Jej Cesarska Wysokość Księżna Takamado odwiedzi Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.
Opera Krakowska na medal2015-06-18 20:23:42Opera Krakowska została uhonorowana najwyższym odznaczeniem Miasta Krakowa – Brązowym Medalem „Cracoviae Merenti”, który z rąk Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego odebrał Dyrektor Opery Krakowskiej Bogusław Nowak oraz wieloletni pracownicy Opery Krakowskiej.
Cracovia Danza w Indiach, Stanach Zjednoczonych i Francji2015-05-07 17:18:41Balet Dworski Cracovia Danza promuje polską kulturę za granicą. W maju krakowscy artyści zaprezentują spektakl Alla Polacca w Stanach Zjednoczonych i Francji.
Sinfonia Varsovia w Azji2015-05-02 17:15:12Orkiestra Sinfonia Varsovia wyrusza na tournée po Azji. Wystąpi z 17 koncertami w ramach festiwalu Szalone Dni Muzyki w Japonii, a następnie po raz pierwszy historii zespołu, wykona 3 koncerty w Chinach.
Budynek lusławickiego Centrum nagrodzony2015-04-21 07:31:00Wyróżnione zostało Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, które otrzymało nagrodę Minister Infrastruktury i Rozwoju, Pani Marii Wasiak. Jest to nagroda za...