Misteria Paschalia: MISTERNA SIEĆ ROZPACZY
2019-04-21 13:40:14

Evangelii gaudium, Radość Ewangelii – tak zatytułował swą pierwszą adhortację apostolską papież Franciszek. Tak – Ewangelia to radość, Dobra Nowina. A co, gdy Apostołowie pogrążeni są w smutku? Gdy celebranci odziani w czerwień padają na twarz przed pustym ołtarzem? Gdy ukrzyżowany również za nas został umęczony i pogrzebany? Co, gdy trzeci dzień tak daleki? Co wtedy? Łzy – zwyczajne, ludzkie, słone łzy. Muszą spłynąć – taki czas.

 

Ów smutek Apostołów przywołuje ambrozjański hymn wielkopostny Tristes erant Apostoli. Pośród wielu innych twórców umuzycznił go również Antonio Nola, którego niemal całkowicie nieznaną muzykę sakralną przybliżył nam w Wielki Piątek w Centrum Kongresowym ICE Kraków (uwaga: światowa premiera!) Antonio Florio, Dyrektor Rezydent tegorocznego Festiwalu Misteria Paschalia, wraz ze swymi instrumentalistami z zespołu Cappella Neapolitana oraz kwintetem solistów śpiewaków.

 

Niewiele wiemy o owym wczesnobarokowym, urodzonym w 1642 roku, reprezentancie neapolitańskiej szkoły w muzyce. Ukończył Conservatorio della Pietà dei Turchini – jedno z czterech działających w owym czasie w stolicy Kampanii, pracował jako organista miejscowej katedry oraz kopista w Oratorio dei Girolamini, gdzie do dziś przechowywanych jest co najmniej 150 jego manuskryptów. Florio – znakomity badacz neapolitańskiego muzycznego baroku – nie mógł więc nie sięgnąć po tę twórczość (nie tylko ze względu na pierwotną nazwę swego zespołu: Cappella della Pietà de’ Turchini, odwołującą się właśnie do dawnego konserwatorium), zwłaszcza mając silnego sprzymierzeńca w osobie muzykologa Hannsa-Bertolda Dietza.

 

A są to utwory, które na pewno nie powinny popaść w zapomnienie: znamionujące bardzo dobry warsztat kompozytorski, pełne melodycznej inwencji i emocjonalności. W pierwszym rzędzie wymieńmy najsłynniejszą kompozycję Noli, ową misterną sieć rozpaczy – Stabat Mater. Jej wyrazowe, retoryczne i polifoniczne walory wydobyli w pełni soliści: bezbłędna technicznie i wyrazowo krakowianka Anna Zawisza – sopran oraz Włosi: Marta Fumagalli – alt, Alessio Tosi – tenor i Giuseppe Naviglio – bas. Mocny, czysty głos Tosiego mogliśmy też podziwiać w rozbudowanej, pełnej zdobień kompozycji Homo et Angelus – swoistym minimoralitecie, w którym ludzka dusza miota się między zwątpieniem śmierci a nadzieją zbawienia; w „anielską” partię wcieliła się z kolei obdarzona szlachetnym barwowo sopranem Leslie Visco. Dopełnienie całości stanowiły dalsze kompozycje Noli: radosne Ecce nunc benedicite i Sacramento laudes, a także wykonane z ogromną swadą i lekkością Concerto grosso nr 11 a-moll Pietra Marchitellego z pięknym, lamentującym Adagio w części III. Dla tych, którzy nie dotarli do ICE Kraków (lub nie śledzili koncertu w Mezzo TV), niebawem zabrzmi retransmisja na antenie Programu 2 Polskiego Radia.

 

A już dziś śpiewak i aktor Pino De Vittorio oraz grupa Laboratorio ‘600 wprowadzą nas w świat tradycyjnych, powstających już od średniowiecza pieśni o Męce Pańskiej. Tym razem zapraszamy do kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli „Wieliczka” na godz. 20.00.

 


(ibfo ord. dla KBF Monika Partyk)Więcej:
Mistaeria Paschalia: PO CZYSTOŚĆ HIZOPU, PONAD BIEL ŚNIEGU2019-04-21 13:38:17Od 35 lat Rinaldo Alessandrini wraz z założonym przez siebie zespołem Concerto Italiano przeciera szlaki i wyznacza standardy w historycznym wykonawstwie muzycznym.
Misteria Pascalia: W OGRÓJCACH2019-04-21 13:36:15Ojcze, jeśli chcesz, zabierz ode mnie ten kielich! Jednak nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie!
Misteria Pascalia: TRADYCYJNIE I POD WŁOS2019-04-21 13:33:17Słuchacze zgromadzeni wczoraj w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej, by wysłuchać Filippa Mineccii i {oh!} Orkiestry Historycznej pod kierunkiem koncertmistrzyni Martyny Pastuszki, mimo spowodowanej chorobą nieobecności śpiewaka z pewnością nie wyszli z koncertu rozczarowani.
FMF: Koncert Disneya: Piękna i Bestia2018-06-03 11:27:21Dzień Dziecka z 11. Festiwalem Muzyki Filmowej w Krakowie
11. FMF rozpoczęty! Krzysztof Penderecki patronem Sali Audytoryjnej Centrum Kongresowego ICE Kraków!2018-06-03 11:05:39Uroczystą galą Penderecki2Cinema zainaugurowaliśmy jedenastą edycję Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.
Fidelitas - Suita Lubelska. Teatr Muzyczny w Lublinie2018-04-10 08:39:36Widowisko jest polskim i wysoce udanym, musicalowym połączeniem historycznego libretta z dynamiczną, zróżnicowaną muzyką i ciekawą choreografią.
Misteria Paschalia: Seraficko i melancholijnie2018-03-31 23:06:32Koncerty trzeciego dnia Festiwalu Misteria Paschalia zaprezentowały pełne spektrum angielskiej muzyki renesansowej: religijnej i świeckiej.
Misteria Paschalia: Muzyka dla Elżbiety i taniec dla duszy2018-03-31 23:02:45Ognistoruda, schowana za zasłoną pudrów, kryz i klejnotów Elżbieta była nie tylko wielką władczynią, ale i wielką miłośniczką oraz mecenaską sztuki.
Festiwal Opera RARA: Chłopcy malowani2018-01-24 23:51:00Angielski baryton Christopher Maltman, któremu przy fortepianie towarzyszył Joseph Middleton, śpiewał bowiem o milionach, ale – dzięki doskonałej interpretacji – za każdym razem przedstawiał tragedię jednostki.
Festiwal Opera RARA: Czy Charpentier nie dokończył opery?2018-01-24 23:49:16„Zostań z nami na zawsze, o cudowne wrażenie tego głosu, co wzrusza, zachwyca, urzeka”! – prosili mieszkańcy mitologicznych zaświatów, oczarowani śpiewem Orfeusza, a za nimi publiczność zgromadzona w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie, nie mniej olśniona sztuką gości z Francji.