Jazz-got i zgiełk w filharmonii
2016-11-10 21:23:10

Na niedzielnym koncercie w krakowskiej filharmonii wystąpił jeden z ważniejszych europejskich big bandów jazzowych NDR Big Band z Hamburga oraz wybitny polski skrzypek Adam Bałdych - jeden z najciekawszych muzyków młodego pokolenia, mający konkretną wizję artystyczną i interesujące pomysły stylistyczne. Dodatkowo w koncercie udział wzięli znakomici soliści: pianista jazzowy Vladyslav Sendecki, gitarzystka Sandra Hempel, basista Robert Landfermann oraz perkusiści: Marcio Doctor i Per Oddvar Johansen.

W pierwszej części wieczoru wystąpili muzycy NDR Bigband pod batutą legendarnego jazzowego kompozytora i dyrygenta Michaela Gibbsa wykonując utwór From Hamburg With Love – Metropolitan Visions; w drugiej natomiast – zabrzmiały kompozycje Adama Bałdycha, zaaranżowane przez Gibbs'a, m.in.: The Room of Imagination, Letter for E, Inspiration, Mosaic czy Polesie. Program prezentowany był po raz pierwszy w Niemczech w kwietniu, w ramach Międzynarodowego Dnia Jazzu.

Bez wątpienia główną gwiazdą wieczoru był Adam Bałdych muzyk niezwykle elastyczny odnajdujący się w licznych stylistykach i estetykach. Nieschematyczny, doskonały improwizator o twórczym podejściu do materiału dźwiękowego. Bałdych zaprezentował swoje charakterystyczne brzmienie skrzypiec, z których oprócz tradycyjnych dźwięków wydobywał szereg interesujących brzmień szmerowo-sonorystycznych niezwykle przyjemnych i barwnych.

Niestety odbiór tej znakomitej muzyki został w znacznym stopniu popsuty przez nieudolnie realizowane nagłośnienie zespołu. O ile jeszcze partie solowe, duety, tria oraz partie bardziej spokojne i balladowe brzmiały dobrze, to już praktycznie każda kulminacja powodowała okropny ryk z głośników! Sekcja dęta skutecznie zagłuszała swą masą wszelkie pozostałe instrumenty. Nie wiem czy realizator dźwięku ma już  tak duży uszczerbek na słuchu, że zwyczajnie nie był w stanie ocenić odpowiedniej głośności całości zespołu, ani poszczególnych jego partii, czy po prostu nie ma pojęcia o tym z czym miał do czynienia?

Taki rodzaj zgiełku, hałasu i jazgotu mógłby może przejść na jakiejś plenerowej imprezie masowej z udziałem muzyków rokowych czy metalowych. Jednak w filharmonii jaskrawo raził i powodował ból uszy i głowy.

Byłem w tej sali światkiem koncertów z udziałem przeróżnych składów i stylistyk, ale jeszcze nigdy nie słyszałem tak nieumiejętnego, nieprofesjonalnego podejścia do nagłośnienia. przypuszczam, że muzycy  zdecydowanie lepiej poradzili by sobie bez żadnych dodatkowych wspomagaczy nagłośnieniowych.

Mimo tych niedogodności publiczność znakomicie odebrała koncert domagając się od muzyków bisu, bo nie da się ukryć, że w ich grze była niesamowita dawka energii i muzykalności.

Daniel Wierzejski

Wykonawcy:

Adam Bałdych – skrzypce

 

NDR Big Band

Michael Gibbs – dyrygent

Vladyslav Sendecki – fortepian

Sandra Hempel – gitara

Robert Landfermann – bas

Marcio Doctor, Per Oddvar Johansen – perkusja

 

Repertuar:
Michael Gibbs – From Hamburg With Love – Metropolitan Visionsoraz
Kompozycje Adama Bałdycha

 

 


Więcej:
Sacrum Profanum – trzęsienie ziemi za nami, a napięcie dopiero rośnie!2016-10-05 08:54:20Festiwal zaczął się bowiem koncertem kolektywu, który buduje pomosty nad pieczołowicie wykuwaną przepaścią rozdzielającą światy muzyki klasycznej oraz popularnej.
ICE Classic: Edita Gruberova - kultura wokalna i elegancja, czyli słowacka królowa belcanta w Krakowie2016-09-21 18:30:21Edita Gruberová, gwiazda światowych scen operowych wystąpiła w Centrum Kongresowym ICE Kraków w ramach prestiżowego cyklu ICE Classic.
Misteria Paschalia 2016: Finał w królewskim stylu2016-09-21 09:50:12Świąteczny weekend upłynął w Krakowie pod znakiem wyśmienitych muzycznych wydarzeń. Nie posób po prostu powiedzieć, że dwa ostatnie koncerty tegorocznego festiwalu Misteria Paschalia były absolutnie wyjątkowe.
Poniatowski zorkiestrowany powraca2016-07-04 21:55:54Nowe opracowanie Mszy F-dur Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego dokonane zostało w sposób kompetentny, przemyślany i z wielkim wyczuciem smaku i stylu. Powinno ono utorować drogę na estrady koncertowe...
Misteria Paschalia: od manierystycznej awangardy do schyłku klasycyzmu2016-03-28 19:15:58Po mistycznej inauguracji i emocjonującym wtorku Wielka Środa upłynęła pod znakiem pasjonującej harmonii księcia Gesualdo da Venosy (1566-1613). Cierpkie dysonanse i zupełnie nie dopuszczalne przez teoretyków muzyki rozwiązania...
Misteria Paschalia: historia Kaina i Abla 2016-03-26 21:55:16Wyśmienici soliści dodali ognia do pasjonującej mikstury. Zachwycająca i perfekcyjna Sonia Prina w tytułowej roli ukształtowała dynamikę koncertu.
Misteria Paschalia: metafizyczne otwarcie 2016-03-23 07:38:14Interpretacja Jordiego Savalla rzuciła nowę świałto na klasycystyczne dzieło. Savall słynie w świecie z kunsztu i precyzji wykonawczej, a przede wszystkim z odkrywania zapomnianych muzycznych skarbów minionych epok.
Ukłon w stronę rytmu2016-02-08 12:16:05Już sam program koncertu Sinfonietty Cracovii zapowiadał różnorodne, przepojone wielobarwnymi uniesieniami emocje; swoisty hommage au rythme w utworach najważniejszych dźwiękowych kreatorów XX wieku.
MET: Poławiacze Pereł zdominowani przez Kwietnia2016-01-21 15:39:52„Poławiacze pereł” – młodzieńcza opera Georga Bizeta powraca na scenę The Metropolitan Opera po stu latach, kiedy w sezonie 1916-1917 sygnował ją Enrico Caruso. Ten wieczór zdecydowanie należał jednak do Mariusza Kwietnia
Półdzień z Haydnem2016-01-12 22:20:52„Mierz siłę na zamiary, nie zamiar podług sił” – takim hasłem Capella Cracoviensis zapowiada nowy cykl kilkugodzinnych koncertów, w którego pierwszej odsłonie krakowska publiczność uczestniczyła w ubiegłą niedzielę, 10 stycznia. Pierwszy maraton Capelli Cracoviensis był nie tylk