FMP: Tylko polscy kompozytorzy!
2014-07-09 20:40:45

Nie ma wątpliwości - polscy kompozytorzy liczą się na światowej scenie muzycznej, a świadczy o tym miniony weekend z Festiwalem Muzyki Polskiej, podczas którego zabrzmiały przede wszystkim utwory Andrzeja Panufnika i Aleksandra Tansmana. Do niedawna ich kompozycje były jeszcze rzadko spotykane w programach koncertowych, i dlatego tym bardziej cieszy fakt, że dwa koncerty zapewniły całkiem sporą dawkę ich wyśmienitej muzyki. Po ożywionych reakcjach publiczności nie można wątpić, że polską publiczność interesuje nadal odkrywany rodzimy XX-wieczny repertuar.

 

Gęste, szerokie frazy, dynamika i energia – to przede wszystkim połączyło koncerty 5 i 6 lipca w kościele Św. Marcina. Podczas sobotniego popołudnia publiczność zachwyciły sugestywne, wartkie i pełne emocji Krzyki Mykietyna, wykonane wręcz z rockowym pazurem. Trzeba przyznać, że utwór ten świetnie korespondował wyrazowo z dwoma koncertami Andrzeja Panufnika. Chociaż wykonaniu Koncertu na fagot i orkiestrę kameralną nie można nic zarzucić, bowiem Adam Mróz brawurowo spisał się w roli solisty, to jednak największym uznaniem słuchaczy cieszył się Janusz Wawrowski. Niesamowite z jaką lekkością, energią oraz wyczuciem skrzypek wykonał Koncert skrzypcowy Panufnika. Chociaż utwór skomponowany został na zamówienie wirtuoza skrzypiec Yehudi Menuhina, tego wieczoru nikt nie miał wątpliwości, że jego spadkobiercą jest właśnie pełen pasji i zaangażowania Wawrowski.

z archiwum Organizatora

Wydaje się, że i sam artysta, który dostarczył moc wrażeń swojej publiczności, odczuł wiele satysfakcji z wykonania tego, jak sam rzekł genialnego koncertu.

 

Nie bez znaczenia jest tu oczywiście pełna wigoru gra Sinfonietty Cracovii, poprowadzona przez libańskiego dyrygenta Bassem Akiki. Świetne odczytanie partytur przekonało słuchaczy o pełnym zrozumieniu kompozycji zarówno przez prowadzącego orkiestrę, jak i cały zespół.

Natomiast 6 lipca publiczność miała okazję zapoznać się z utworami Aleksandra Tansmana, Michała Kleofasa Ogińskiego (jego Polonez zastąpił w programie Tansmanowski Tryptyk), Karola Kątskiego i – tu akcent austriacki – Ernsta Krenka. Ten zagraniczny smaczek nie jest tu bez znaczenia, bowiem właśnie z austriacką precyzją wszystkie kompozycje wykonał kwintet smyczkowy Wiener Kammersymphonie. Koncert zdecydowanie bez zarzutu – z dobrze skrojonym programem (od beethovenowsko-romantycznych fraz Kwintetu smyczkowego g-moll op. 26 Kątskiego, po lekką do słuchania dodekafonię Krenka) i perfekcyjnym wykonaniem. Fakt, że zagraniczne zespoły sięgają po polską twórczość oraz że rodzima publiczność z wielkim zaangażowaniem, uwagą i aplauzem śledzi kolejne kompozycje w programach koncertów, świadczyć może o tym, że muzyka polska ma wiele do zaoferowania.

Festiwal Muzyki Polskiej potrwa do 20 lipca, a zatem do tego czasu nacieszmy nasze uszy rodzimym dobrem.

 

 

Agnieszka Lakner

Festiwal Muzyki Polskiej

 

5 lipca 2014, godz. 19.00

Andrzej Panufnik Koncert fagotowy

Paweł Mykietyn Krzyki

Andrzej Panufnik Koncert skrzypcowy

 

Adam Mróz – fagot

Janusz Wawrowski – skrzypce

Sinfonietta Cracovia

Bassem Akiki – dyrygent

 

6 lipca 2014, godz. 19.00

 

Aleksander Tansman Tombeau de Chopin

Karol Kątski Kwintet g-moll

Michał Kleofas Ogiński Polonez

Ernst Krenek Sieben leichte Stücke

Andrzej Panufnik Suita staropolska

Ernst Krenek Five short pieces

 

Wiener Kammersymphonie


Więcej:
„All is Film Music” -- Urodzinowa Gala 10. FMF w TAURON Arenie Kraków!2017-05-23 19:17:19„To ogromny zaszczyt móc przyjąć nagrodę wielkiego Wojciecha Kilara, jego muzyka jest inspiracją dla wszystkich, to prawdziwe K2!” – powiedział Howard Shore podczas wczorajszej Gali Jubileuszowej FMF „All is Film Music”
10. FMF: od „Cinematic Piano” do „Dance2Cinema”2017-05-23 19:11:52Jean-Michel Bernard w improwizacji filmowej i Giorgio Moroder w plenerowym dance party w Krakowie
10 FMF: „Niekończąca się opowieść”2017-05-23 18:35:01Światowa premiera filmu z oryginalną muzyką Klausa Doldingera na żywo
Ada Sari i wszystko jasne!2017-05-22 07:39:10Koncertem laureatów zakończył się w sobotę wieczorem XVII Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. Przed publicznością wystąpili zdobywcy najwyższych nagród.
FMF rozpoczęty! Muzyka Abla Korzeniowskiego w Centrum Kongresowym ICE Kraków2017-05-19 06:41:34Koncert monograficzny z muzyką filmową polskiego kompozytora zainaugurował jubileuszową, dziesiątą edycję Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.
Mistyczny wymiar muzyki -- relacja z pierwszego dnia festiwalu Misteria Paschalia2017-04-17 08:55:13Na inaugurację Festiwalu Misteria Paschalia, przy świetle kamer prestiżowej francuskiej telewizji Mezzo, twórcy 14. edycji postanowili złożyć hołd wielkiemu kompozytorowi, ojcu operowego gatunku, mistrzowi madrygałów i popularyzatorowi nowego stylu w muzyce XVII wieku – Claudio Monteverd
Jazz-got i zgiełk w filharmonii2016-11-10 21:23:10Adam Bałdych muzyk niezwykle elastyczny odnajdujący się w licznych stylistykach i estetykach. Nieschematyczny, doskonały improwizator o twórczym podejściu do materiału dźwiękowego. Bałdych zaprezentował swoje charakterystyczne brzmienie skrzypiec
Sacrum Profanum – trzęsienie ziemi za nami, a napięcie dopiero rośnie!2016-10-05 08:54:20Festiwal zaczął się bowiem koncertem kolektywu, który buduje pomosty nad pieczołowicie wykuwaną przepaścią rozdzielającą światy muzyki klasycznej oraz popularnej.
ICE Classic: Edita Gruberova - kultura wokalna i elegancja, czyli słowacka królowa belcanta w Krakowie2016-09-21 18:30:21Edita Gruberová, gwiazda światowych scen operowych wystąpiła w Centrum Kongresowym ICE Kraków w ramach prestiżowego cyklu ICE Classic.
Misteria Paschalia 2016: Finał w królewskim stylu2016-09-21 09:50:12Świąteczny weekend upłynął w Krakowie pod znakiem wyśmienitych muzycznych wydarzeń. Nie posób po prostu powiedzieć, że dwa ostatnie koncerty tegorocznego festiwalu Misteria Paschalia były absolutnie wyjątkowe.