Piwnica na czwartym piętrze
2011-01-18 20:18:49

Jacek WojcickiUwaga! Pragniemy ogłosić radosną wiadomość dla wszystkich, którzy tęsknią za trochę już zapomnianą Piwnicą pod Baranami. Wczoraj odrodziła się ona niczym feniks z popiołów! A wszystko to działo się na czwartym piętrze, w Sali Kameralnej Opery Krakowskiej…

Pierwszy wieczór z cyklu Nie operowy wieczór rozrywkowy rozpoczęły madonny. I nie mowa tutaj o posągach greckich gracji, ozdabiających wnętrza sali, a o legendarnej piosence Karuzela z madonnami, do tekstu Mirona Białoszewskiego. Śpiewały ją ikony polskiej muzyki: Ewa Demarczyk, Kora Jackowska z zespołem Maanam czy Justyna Steczkowska. Wczoraj wykonał ją gość specjalny wieczoru, Jacek Wójcicki.

Jacek Wójcicki. Fot. Andrzej Szeląg

Gospodarzom i organizatorom, Markowi Pacule oraz Piotrowi Fersterowi - niegdyś sternikom na tonącym okręcie, jakim stała się Piwnica po odejściu Piotra Skrzyneckiego - udało się zgromadzić znakomitych artystów. Wystąpili: Ewa Kaim i Beata Paluch - aktorki związane z Teatrem Starym, młoda ale bardzo utalentowana Kinga Rataj, trochę starszy ale również bardzo utalentowany Zbigniew Raj. W zespole instrumentalnym, choć niewielkim, bo składającym się ze skrzypiec i fortepianu, znaleźli się niemniej znamienici goście, m. in.: Janusz Butrym - kompozytor, aranżer, pianista, organista, muzykolog, kierownik muzyczny w Teatrze Bagatela czy Marek Bazela - kompozytor, pianista i altowiolista, wychowanek Piwnicy pod Baranami,

Marek Pacuła i jego goście

Podczas całego wieczoru, nieprzerwanie dobrze się bawiłam. Było wiele wzruszeń i jeszcze więcej śmiechu. Melancholia przeplatała się ze skeczami oraz – nieraz bardzo zabawnymi – historiami powstania tekstów. Marek Pacuła i artyści, opowiadali publiczności epizody z życia zwykłego człowieka, na „poetycką nutę”. Jako że jeszcze pamiętamy zapach wigilijnych potraw był Krótki kurs jak składać życzenia naszym wrogom autorstwa Wiesława Dymnego w wykonaniu Zbigniewa Raja. W nawiązaniu do tematyki noworocznej Marek Pacuła przedstawił (anty)horoskop na wesoło do łez. Kinga Rataj oprócz polskich utworów poetyckich zaśpiewała także cudowne, portugalskie fado, a Katarzyna Paluch przypomniała kolejną piosenkę, wykonywaną niegdyś przez wielką damę polskiej piosenki, Ewę Demarczyk, o skrzypku Hercowiczu.

Marek Pacuła i jego goście. Fot. Andrzej Szeląg

Tego wieczoru, przez Salę Kameralną Opery Krakowskiej przewinął się nie tylko świat artystyczny Krakowa. Oprócz Ewy Demarczyk odwiedziła nas Edit Piaf, usłyszeliśmy teksty Witkacego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Wiesława Dymnego, byliśmy w gorącej Portugalii i w wyklętych przez Witkiewicza Kielcach. Na bis wpadł nawet przelotem Jan Kiepura, a pomógł mu Jacek Wójcicki wykonując Brunetki blondynki.

Zbigniew Raj

Publiczność, choć „kameralna” i trochę onieśmielona na początku koncertu, bawiła się wspaniale. Nie miała najmniejszej ochoty rozejść się do domów.

Znów jednak zabrakło młodszego pokolenia, które zdaje się być niemal nieobecne przy tego typu wydarzeniach. A szkoda, bo cykl Marka Pacuły zapowiada się nieźle. Stanowiąc zgodnie z założeniem wieczór rozrywkowy jest „wyspą” - broń Boże nie spokojną i utopijną, poezja też potrafi zakląć! - nasycającą do głębi duszę i umysł.

Markowi Pacule i jego gościom udało się to, co dziś należy do rzadkości: połączenie wieczoru wzbogacającego o artystyczne doznania na najwyższym poziomie z dobrą zabawą.

Weronika Spyrka

 

Zbigniew Raj. Fot. Andrzej Szeląg


Więcej:
Nie da się dyrygować Puccinim bez umiejętności radzenia sobie z silnymi uczuciami2019-04-26 09:36:48Jose Cura po raz pierwszy w swojej karierze zadyryguje wersją koncertową opery "Suor Angelica" na Festiwalu Ady Sari.
Misteria Paschalia: MISTERNA SIEĆ ROZPACZY2019-04-21 13:40:14Tak – Ewangelia to radość, Dobra Nowina. A co, gdy Apostołowie pogrążeni są w smutku? Gdy celebranci odziani w czerwień padają na twarz przed pustym ołtarzem? Gdy ukrzyżowany również za nas został umęczony i pogrzebany? Co, gdy trzeci dzień tak daleki? Co wtedy? Łzy – zwyczajne,
Mistaeria Paschalia: PO CZYSTOŚĆ HIZOPU, PONAD BIEL ŚNIEGU2019-04-21 13:38:17Od 35 lat Rinaldo Alessandrini wraz z założonym przez siebie zespołem Concerto Italiano przeciera szlaki i wyznacza standardy w historycznym wykonawstwie muzycznym.
Misteria Pascalia: W OGRÓJCACH2019-04-21 13:36:15Ojcze, jeśli chcesz, zabierz ode mnie ten kielich! Jednak nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie!
Misteria Pascalia: TRADYCYJNIE I POD WŁOS2019-04-21 13:33:17Słuchacze zgromadzeni wczoraj w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej, by wysłuchać Filippa Mineccii i {oh!} Orkiestry Historycznej pod kierunkiem koncertmistrzyni Martyny Pastuszki, mimo spowodowanej chorobą nieobecności śpiewaka z pewnością nie wyszli z koncertu rozczarowani.
FMF: Koncert Disneya: Piękna i Bestia2018-06-03 11:27:21Dzień Dziecka z 11. Festiwalem Muzyki Filmowej w Krakowie
11. FMF rozpoczęty! Krzysztof Penderecki patronem Sali Audytoryjnej Centrum Kongresowego ICE Kraków!2018-06-03 11:05:39Uroczystą galą Penderecki2Cinema zainaugurowaliśmy jedenastą edycję Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.
Fidelitas - Suita Lubelska. Teatr Muzyczny w Lublinie2018-04-10 08:39:36Widowisko jest polskim i wysoce udanym, musicalowym połączeniem historycznego libretta z dynamiczną, zróżnicowaną muzyką i ciekawą choreografią.
Misteria Paschalia: Seraficko i melancholijnie2018-03-31 23:06:32Koncerty trzeciego dnia Festiwalu Misteria Paschalia zaprezentowały pełne spektrum angielskiej muzyki renesansowej: religijnej i świeckiej.
Misteria Paschalia: Muzyka dla Elżbiety i taniec dla duszy2018-03-31 23:02:45Ognistoruda, schowana za zasłoną pudrów, kryz i klejnotów Elżbieta była nie tylko wielką władczynią, ale i wielką miłośniczką oraz mecenaską sztuki.