Wieczór z operą na Dziedzińcu wawelskiego Zamku
2013-07-03 11:59:25

Carmina Burana30 czerwca, po raz trzeci na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Zespół Opery Krakowskiej przedstawił jedno ze wspanialszych, ale i bardziej popularnych dzieł muzyki symfonicznej XX wieku- Carmina Burana Carla Orffa.

Fot. z archiwum OK.

Carmina Burana to kantata sceniczna, która została oparta na średniowiecznym zbiorze pieśni. Dzieło powstało w 1937 roku, kiedy Carl Orff dokonał wyboru części tekstów ze wspomnianego zbioru i skomponował na ich podstawie utwór na orkiestrę, chór i głosy solowe. Ważne jest to, że Orff zdecydował się napisać muzykę całkowicie od nowa. Utwór zbudowany jest z trzech części; całość otwiera i zamyka chór „O Fortuna”. Carmina Burana to dzieło przeznaczone na ogromny aparat wykonawczy. W jego skład wchodzi bowiem orkiestra symfoniczna, chór mieszany, chór chłopięcy, oraz soliści (baryton, tenor, sopran). Dzieło już wkrótce po swojej premierze zyskało duże uznanie, po wojnie zaś zaczęło cieszyć się coraz większą popularnością. Ostatecznie w latach 60-tych znalazło się w kanonie muzyki poważnej.

Organizatorom należą się słowa uznania za zrealizowanie tak dużego przedsięwzięcia. Zespół artystyczny składał się bowiem z ponad 200 osób. Orkiestra zagrała pod batutą Tomasza Tokarczyka, 80-osobowy chór przygotowany został przez Zygmunta Magierę. W roli solistów, podczas trzech odbywających się na Wawelu pokazów, wystąpili: Katarzyna Oleś-Blacha i Iwona Socha (sopran), Adam Sobierajski (tenor) oraz Adam Kruszewski i Stanisław Kufluk (baryton).

Zaprezentował się także Chór Dziecięcy oraz Studio Baletowe Opery Krakowskiej. Poza tym w widowisku wziął udział zespół Gwardii Gryfa z Wrocławia. Jest to jedyna grupa w Polsce, która realizuje pokazy inspirowane włoską sztuką żonglerki chorągwiami. Całość dopełniała multimedialna projekcja wyświetlana na znajdującej się za artystami i sceną ścianie Zamku. Całe przedsięwzięcie zostało więc zorganizowane z dużym rozmachem.

Widowisko od początku zaabsorbowało uwagę całej publiczności. Wspaniałe, mocne, niczym przeszywający powietrze grzmot, O Fortuna wypełniło dziedziniec. Napięcie rosło i myślę, że każdy odczuł je na własnej skórze. Otaczające dziedziniec budynki niemal zatrzęsły się w posadach. Siła chóru oraz orkiestry była ogromna. Potęgowały ją efekty świetlne oraz wybiegające zewsząd, odziane na biało postaci. Później wszystko działo się już naraz. Chór, orkiestra, tancerze oraz członkowie Gwardii Gryfa biegający z flagami, światła, obrazy, wszystko to wypełniło całą przestrzeń dziedzińca absorbując wszystkie zmysły. Podczas tego widowiska nie sposób było się nudzić, gdyż z każdą chwilą coś inne angażowało naszą uwagę. Sami soliści zaprezentowali się wyśmienicie. Na uznanie zasługuje zwłaszcza Stanisław Kufluk (baryton) oraz sopranistka Katarzyna Oleś- Blacha. Oboje swoimi wspaniałymi głosami przykuli uwagę publiczności. Całość znów zamknął chór O Fortuna. Rozległy się owacje i brawa, którym nie było końca. Dyrygent, Tomasz Tokarczyk, zdecydował się na ponowne wykonanie O Fortuna, dopiero po tym bisie publiczność przeżegnała brawami i wypuściła artystów ze sceny.

Należy podziękować wszystkim wykonawcom, którzy pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych dołożyli wszelkich starań, by zadowolić licznie zgromadzonych widzów. Rzeczywista temperatura niestety nie przystawała do wyobrażenia letniego, czerwcowego wieczoru. Było chłodno, na szczęście bezdeszczowo. Jednak dźwięki jakie wypełniły wawelski dziedziniec zdecydowanie podniosły temperaturę tego miejsca. Domyślam się jednak, że muzykom musiały marznąć ręce. Podobnie tancerze Studia Baletowego, w sukienkach, momentami bez koszulek, pomimo chłodu z uśmiechem na twarzy wytańczyli swoje partie.

Było pięknie!

Maria Zimny


Więcej:
Nie da się dyrygować Puccinim bez umiejętności radzenia sobie z silnymi uczuciami2019-04-26 09:36:48Jose Cura po raz pierwszy w swojej karierze zadyryguje wersją koncertową opery "Suor Angelica" na Festiwalu Ady Sari.
Misteria Paschalia: MISTERNA SIEĆ ROZPACZY2019-04-21 13:40:14Tak – Ewangelia to radość, Dobra Nowina. A co, gdy Apostołowie pogrążeni są w smutku? Gdy celebranci odziani w czerwień padają na twarz przed pustym ołtarzem? Gdy ukrzyżowany również za nas został umęczony i pogrzebany? Co, gdy trzeci dzień tak daleki? Co wtedy? Łzy – zwyczajne,
Mistaeria Paschalia: PO CZYSTOŚĆ HIZOPU, PONAD BIEL ŚNIEGU2019-04-21 13:38:17Od 35 lat Rinaldo Alessandrini wraz z założonym przez siebie zespołem Concerto Italiano przeciera szlaki i wyznacza standardy w historycznym wykonawstwie muzycznym.
Misteria Pascalia: W OGRÓJCACH2019-04-21 13:36:15Ojcze, jeśli chcesz, zabierz ode mnie ten kielich! Jednak nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie!
Misteria Pascalia: TRADYCYJNIE I POD WŁOS2019-04-21 13:33:17Słuchacze zgromadzeni wczoraj w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej, by wysłuchać Filippa Mineccii i {oh!} Orkiestry Historycznej pod kierunkiem koncertmistrzyni Martyny Pastuszki, mimo spowodowanej chorobą nieobecności śpiewaka z pewnością nie wyszli z koncertu rozczarowani.
FMF: Koncert Disneya: Piękna i Bestia2018-06-03 11:27:21Dzień Dziecka z 11. Festiwalem Muzyki Filmowej w Krakowie
11. FMF rozpoczęty! Krzysztof Penderecki patronem Sali Audytoryjnej Centrum Kongresowego ICE Kraków!2018-06-03 11:05:39Uroczystą galą Penderecki2Cinema zainaugurowaliśmy jedenastą edycję Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.
Fidelitas - Suita Lubelska. Teatr Muzyczny w Lublinie2018-04-10 08:39:36Widowisko jest polskim i wysoce udanym, musicalowym połączeniem historycznego libretta z dynamiczną, zróżnicowaną muzyką i ciekawą choreografią.
Misteria Paschalia: Seraficko i melancholijnie2018-03-31 23:06:32Koncerty trzeciego dnia Festiwalu Misteria Paschalia zaprezentowały pełne spektrum angielskiej muzyki renesansowej: religijnej i świeckiej.
Misteria Paschalia: Muzyka dla Elżbiety i taniec dla duszy2018-03-31 23:02:45Ognistoruda, schowana za zasłoną pudrów, kryz i klejnotów Elżbieta była nie tylko wielką władczynią, ale i wielką miłośniczką oraz mecenaską sztuki.