Czar saksofonu – Paweł Gusnar i goście hommage à Adolphe Sax w Warszawie
2014-03-07 17:53:00

Paweł Gusnar  Odbywające się w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina koncerty z cyklu Środa na Okólniku cieszą się dużym zainteresowaniem warszawskiej publiczności. Dzieje się tak za sprawą ciekawych propozycji programowych oraz pojawiających się na estradzie najznakomitszych nazwisk muzycznego świata. Udane połączenie obu tych czynników słuchacze mieli okazję podziwiać w pierwszą środę marca (05.03.2014). Koncert wypełniła muzyka saksofonowa złożona w hołdzie wynalazcy instrumentu – Adolphe’owi Sax’owi, którego 200. rocznica urodzin przypada jesienią tego roku.

Paweł Gusnar
fot. Jacek Dziołak

Gospodarzem wieczoru  był prowadzący w UMFC klasę saksofonu dr Paweł Gusnar – wybitny solista i kameralista, niestrudzony propagator polskiej muzyki współczesnej, artysta wszechstronny, potrafiący na równie wysokim poziomie połączyć działalność na polu muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej. Do wspólnego muzykowania zaprosił dwie znakomite formacje: młody (bo powstały w 2010 r.), ale dynamicznie rozwijający się Morpheus Saxophone Quartet (Pablo Sànchez-Escariche Gasch – saksofon sopranowy – gościnnie, Wojciech Psiuk – saksofon altowy, Szymon Nidzworski – saksofon tenorowy, Szymon Zawodny – saksofon barytonowy) oraz doskonale znany w świecie, fenomenalny Royal String Quartet (Izabella Szałaj-Zimak — I skrzypce, Elwira Przybyłowska — II skrzypce, Marek Czech — altówka, Michał Pepol — wiolonczela).

Sympatyczną atmosferę koncertu zbudowały nie tylko widoczne i przekładające się na jakość dźwięku przyjacielskie relacje między muzykami, ale i skierowane przez Gusnara do publiczności ciepłe słowa powitania i wprowadzenia. Dwie, konsekwentnie podejmowane przez artystę główne idee: promocja najnowszej rodzimej muzyki oraz prezentowanie drzemiących w wynalazku Saxa bogactwa możliwości techniczno-kolorystycznych, znalazły odzwierciedlenie w doborze repertuaru, złożonego w przeważającej mierze (za wyjątkiem utworu Ernesta Chausson’a) z kompozycji dwóch (obecnych na sali) wybitnych polskich twórców – Pawła Łukaszewskiego oraz Krzysztofa Herdzina.

Pierwszą część wieczoru, „czysto” saksofonową, rozpoczęła napisana w 2011 r. przez Łukaszewskiego, niezrównanego mistrza muzyki sakralnej, Lenten Music na sekstet saksofonowy (oprócz Gusnara do kwartetu dołączył Grzegorz Bil). Wewnętrzna dynamika 5-częściowej kompozycji, zarówno poprzez refleksyjny, naszpikowany emocjonalnymi napięciami nastrój (znakomicie kreowany przez muzyków), jak i formę (z kulminacyjną, środkową częścią opartą na temacie pieśni Odszedł Pasterz od nas), stanowiła mocne i trafne zaakcentowanie rozpoczynającego się Wielkiego Postu. Następujące chwilę później prawykonanie Suity na tematy polskie (2013/2014) Krzysztofa Herdzina na saksofon altowy i kwartet saksofonowy, radykalnie odmieniło refleksyjny klimat. Genialny aranżer, nie po raz pierwszy zresztą udowodnił, że również w klasycznej formie ma wiele do powiedzenia. Dowcipne, twórcze przekształcanie znanych tematów i motywów tanecznych (fascynująca zabawa rytmem), osadzone w tradycyjnym nurcie, a jednocześnie wyrafinowane pomysły harmoniczne, bogactwo rozwiązań kolorystycznych Paweł Gusnar(potwierdzające znakomity warsztat instrumentatora) zaowocowały ciekawą, wirtuozowską kompozycją, brawurowo wykonaną przez młodych artystów. Ogromne brawa dla Morpheus Saxophone Quartet, zespołu choć młodego (złożonego ze studentów i absolwentów Pawła Gusnara), to odznaczającego się muzyczną dojrzałością, żywiołowością i wysoką kulturą brzmienia.

fot. Jacek Dziołak

Dzieła na saksofon altowy (Paweł Gusnar solo) i kwartet smyczkowy (Royal String Quartet), złożyły się na drugą część koncertu. Liryczne Pièce op. 39 Ernesta Chausson’a i urokliwy cykl miniatur Bajkowe opowieści Herdzina, pierwotnie przeznaczone na inne składy, w usłyszanych opracowaniach zyskały nową jakość. Wielka w tym zasługa artystów, którzy swoim występem potwierdzili, że należą do ścisłej światowej czołówki. Jakość dźwięku, perfekcyjna spójność brzmienia, wrażliwość przejawiająca się w trosce o szczegóły, finezyjne budowanie nastroju, wyważone, choć jednocześnie nasycone emocjonalnie relacje między muzykami kwartetu oraz między kwartetem a solistą, a przy tym udzielająca się publiczności radość ze wspólnego muzykowania – to wyróżniki gry całej piątki. Partia saksofonu – zagrana aksamitnym, ciepłym, głębokim dźwiękiem, znakomicie korelowała z subtelnościami wydobywanymi z instrumentów smyczkowych.

Gorące owacje dla artystów i kompozytorów były jak najbardziej zasłużone.  

Emilia Dudkiewicz


Więcej:
FMF: Koncert Disneya: Piękna i Bestia2018-06-03 11:27:21Dzień Dziecka z 11. Festiwalem Muzyki Filmowej w Krakowie
11. FMF rozpoczęty! Krzysztof Penderecki patronem Sali Audytoryjnej Centrum Kongresowego ICE Kraków!2018-06-03 11:05:39Uroczystą galą Penderecki2Cinema zainaugurowaliśmy jedenastą edycję Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.
Fidelitas - Suita Lubelska. Teatr Muzyczny w Lublinie2018-04-10 08:39:36Widowisko jest polskim i wysoce udanym, musicalowym połączeniem historycznego libretta z dynamiczną, zróżnicowaną muzyką i ciekawą choreografią.
Misteria Paschalia: Seraficko i melancholijnie2018-03-31 23:06:32Koncerty trzeciego dnia Festiwalu Misteria Paschalia zaprezentowały pełne spektrum angielskiej muzyki renesansowej: religijnej i świeckiej.
Misteria Paschalia: Muzyka dla Elżbiety i taniec dla duszy2018-03-31 23:02:45Ognistoruda, schowana za zasłoną pudrów, kryz i klejnotów Elżbieta była nie tylko wielką władczynią, ale i wielką miłośniczką oraz mecenaską sztuki.
Festiwal Opera RARA: Chłopcy malowani2018-01-24 23:51:00Angielski baryton Christopher Maltman, któremu przy fortepianie towarzyszył Joseph Middleton, śpiewał bowiem o milionach, ale – dzięki doskonałej interpretacji – za każdym razem przedstawiał tragedię jednostki.
Festiwal Opera RARA: Czy Charpentier nie dokończył opery?2018-01-24 23:49:16„Zostań z nami na zawsze, o cudowne wrażenie tego głosu, co wzrusza, zachwyca, urzeka”! – prosili mieszkańcy mitologicznych zaświatów, oczarowani śpiewem Orfeusza, a za nimi publiczność zgromadzona w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie, nie mniej olśniona sztuką gości z Francji.
Festiwal Opera RARA: Kamienie i skrzydła u ramion2018-01-22 12:13:12Na ten wieczór się czekało: intrygujące tytuły, obiecujący wykonawcy, wreszcie pierwsza z dwóch inscenizacji przygotowanych specjalnie dla festiwalu.
Festiwal Opera RARA: Gdzie jest piekło?2018-01-22 12:11:35Prawdziwym misterium można by określić koncert „Enfers” („Piekła”) otwierający w Centrum Kongresowym ICE Kraków tegoroczny festiwal Opera Rara. Już choćby przez same jego ramy – efektowne i symboliczne: zaciemnienie sceny i widowni na początku oraz rozjaśnienie na końcu.
Kobieta zmienną jest, czyli Sinfonietta Cracovia wraz z Soyoung Yoon i Amelią Maszońską2017-07-29 09:04:28relacja z finałowego koncertu Sinfonietta Festival